Червоний промінь

Е-направлення: чи до всіх лікарів воно необхідне

До редакції районної газети звернувся постійний читач, якому необхідно потрапити до вузького спеціаліста. Його цікавить, чи до всіх фахівців воно необхідне. І якщо це не так, то до кого з них можна потрапити через сімейного лікаря за направленням, а до кого можна звернутися безпосередньо і розраховувати на безкоштовний прийом.

Насамперед треба зазначити, що медична реформа внесла свої корективи в процедуру видачі направлень. Тепер вони виписуються в електронному вигляді, через медичну онлайн платформу eHealth. Його виписує сімейний лікар чи вузький спеціаліст, у якого пацієнт перебуває на обліку. Направлення у базі зможе побачити лікар будь-якої клініки, яка підписала договір з НСЗУ, тому пацієнт має право іти до спеціаліста будь-якої лікарні, а не лише тої, де направлення виписали. Сімейний лікар після огляду вирішить, чи треба давати вам направлення до вузького спеціаліста, адже може й спробувати провести лікування власноруч.

Потрапити до спеціаліста без направлення, можна, але не безкоштовно. В разі, якщо у вас немає декларації з сімейним лікарем, ви не є пацієнтом, «за яким ходять гроші». Тоді без направлення можна йти до будь-якого спеціаліста, але за його консультацію доведеться заплатити. Це абсолютно легально і передбачено законом. В медзакладі вам мають сказати, яка консультація скільки коштує, а сплатити, отримавши чек, можна через касу.

Втім, платити треба не завжди, як і мати направлення від сімейного лікаря. В Програмі держгарантій чітко прописано, до кого з фахівців всі громадяни можуть потрапити і без цього, причому безкоштовно. Таких лише чотири:

  • психіатр;
  • нарколог;
  • стоматолог (при гострих станах);
  • гінеколог чи акушер.

В усіх інших випадках треба мати декларацію з сімейним лікарем або заплатити. Якщо від вас вимагають направлення до всіх фахівців без виключення, тоді можна сміливо скаржитися адміністрації закладу.

Але все вищеописане більше стосується тих, кому на даний момент потрібна лише консультація. Бувають і екстрені випадки, коли допомога потрібна тут і зараз. Тож, вузькі спеціалісти зобов’язані приймати без направлення:

  • пацієнтів з гострими станами, які потребують невідкладної спеціалізованої допомоги (коли людина зламала ногу, отримала серйозні опіки, травмувала око тощо). Тоді направлення до травматолога, офтальмолога чи іншого вузького спеціаліста непотрібне. Вам не мають права відмовити в наданні медичної допомоги;
  • хворих пацієнтів, які виписалися зі стаціонару, але ще потребують подальшого лікування та спостереження у вузького спеціаліста;
  • пацієнтів, які проходять профілактичні медичні огляди перед працевлаштуванням, під час вагітності, для оформлення групи інвалідності тощо.

Але черги в поліклініках зазвичай великі. Тому навіть після виписки з лікарні краще заздалегідь записатися в електронну чергу або дізнатися в реєстратурі, як без перешкод потрапити до фахівця. Для профоглядів в поліклініках зазвичай є спеціальні дні. Щоб не було сюрпризів та марно витраченого часу, краще уточнити цю інформацію до відвідування лікарні.

Якщо людина вже лікувалася в спеціалізованому закладі за направленням сімейного лікаря чи терапевта (педіатра), але потребує подальшого лікування, направлення пацієнту виписує фахівець, що її спостерігав. Наприклад, з лікарні – до поліклініки чи іншої лікарні. У такому разі лікування за цим направленням оплачує держава.

Отже, щоб безкоштовно потрапити до вузького спеціаліста, пацієнт повинен спочатку отримати направлення від лікаря первинки або доктора, який лікує. Без направлення та плати за прийом можна потрапити лише до чотирьох лікарів. А екстрена медична допомога надається безоплатно та всім, незалежно від наявності декларації.

Віталій АНДРІЄЦЬ.