Червоний промінь

Війна і демографія: що нас очікує

Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова. Фахівчиня разом із ведучою проєкту, журналісткою та медіаменеджеркою Тетяною Трощинською обговорили складні питання нинішньої демографічної ситуації в Україні. За словами Елли Лібанової, на сьогодні в країнах ЄС перебуває 4,2 млн українців.  За останні 20 місяців ця кількість збільшилася лише на 300 тисяч. Виїжджали за цей період здебільшого до Німеччини, Румунії, Нідерландів. Цікаво, що протягом 2023-2024 років чисельність українців у Польщі невпинно зменшується. І фахівці з демографії зараз вивчають причини цього явища. “Левова частина тих, хто переїхав за кордон, це містяни. Здебільшого із Києва та Харкова. Не так багато виїхали із Маріуполя, Херсона, Чернігова чи Сум. Саме тому 70% жінок, які виїхали, мають вищу освіту. Адже Київ та Харків – міста із найвищим рівнем освіти”, розповіла науковиця. За її словами, це шалений показник. Україна втратила величезну кількість освіченого населення. Українські емігранти шукають кращої можливості для працевлаштування, тому активно переміщаються по Європі із країни в країну. Саме тому, на думку пані Елли, багато українців покидають Польщу і їдуть, приміром, до Німеччини.

Якщо війна затягнеться ще на кілька років, чого я не виключаю, маючи такого сусіда під боком, існує серйозний ризик, пов’язаний з міграцією. Кожен місяць війни збільшує кількість тих, хто залишиться за кордоном у підсумку. Вони адаптуються, працевлаштовуються”, – зазначила Елла Лібанова. Фахівчиня додала, що за даними Євростата, серед українців у Європі рівень безробіття близько 16%. Це надзвичайно невисокий рівень. І бізнес та влада країн, до яких приїхали українські емігранти, зацікавлені, щоб вони там лишилися. Тому, на її думку, за умов тривалого продовження російсько-української війни існують досить критичні демографічні ризики. “Рано чи пізно війна закінчиться, і родини будуть воз’єднуватися. І це питання, чи вони будуть в Україні, чи лишаться у Європі. Якщо війна триватиме довго, дуже багато людей там залишаться, і дуже багато чоловіків після скасування воєнного стану виїдуть туди до своїх рідних”. Також існують ризики у вигляді дуже низької народжуваності та високої смертності. Ціпоказники будли високими і до початку повномасштабного вторгнення, а про нинішній час годі й говорити.

Як розповіла Тетяна Трощинська, за період із 24 лютого 2022 року РФ вкрала близько 20 тис українських дітей, а повернено на сьогодні дише 800. “Кожна дитина втрачена Україною під час війни – це трагедія у демографчному сенсі. Вона сама тут не буде жити, і її нащадки тут не будуть жити. Ми втрачаємо не тільки в тутешньому поколінні, а й в прийдешніх поколіннях”, – наголосила Елла Лібанова. Щодо ситуації із мобілізацією в Україні, науковиця акцентувала увагу, що більшість пасіонаріїв або вже воюють, або, на жаль, загинули. І це величезна втрата для України. “Кожен хотів би, щоб ми виграли війну, але, якщо можна, моя родина нехай сидить біля мене. Це феномен не тільки України, це феномен більшості країн світу”, – пояснила фахівчиня. Пані Елла окремо наголосила на тому, що, задля стимуляції повернутися додому, ми не можемо надати жодної пільги людині, яка буде повертатися з-за кордону. “Ми не маємо надавати їм більшої переваги у порівнянні із тим, що ми даємо людині, яка буде повертатися у рідну домівку із іншого міста чи села України. Цього не можна робити! Це підірве згуртованість у суспільстві. Це найгірше, що ми можемо зробити, – наголосила Елла Лібанова. За її словами, суспільство нормально сприйме лише будь-які пільги для учасників війни. Але саме тим, хто дійсно брав участь у війні! Фахівчиня переконана, що працювати над тим, щоб повернути українців додому потрібно вже зараз. “Вже сьогодні потрібно на всіх рівнях зберігати зв’язки із людьми, які виїхали за кордон. Це повинна робити центральна влада, місцева влада, громадянське суспільство, всі без винятку. Повернути людей передусім допоможе оце відчуття українськості”, – переконана Елла Лібанова

Оригінал статті – на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/demografiya-i-vijna