У листопаді споживачі газу отримають додаткову платіжку — з вартістю технічного обслуговування газової мережі.
Про це на брифінгу розповіла головна фахівчиня по роботі зі зверненнями Центру обслуговування клієнтів АТ “Запоріжгаз” Вікторія Гусяк.
З лютого 2024 року працівники цього підприємства проводять технічне обслуговування газових мереж багатоповерхових будинків і у цьому місяці “Запоріжгаз” буде виписувати і надсилати рахунки для оплати проведених робіт.
За даними на 1 листопада, технічне обслуговування газорозподільної мережі проведено у 978 запорізьких багатоповерхівках.
Як підкреслила Вікторія Гусяк, відносини між споживачами та газорозподільчим підприємством регулюються Кодексом газорозподільних систем та Правилами безпеки системи газопостачання.
“Згідно цих законодавчих актів саме власники відповідають за технічний стан газових мереж, безпечяне користування газопроводами і газовими приладами. В тому числі це і побутові користувачі, – наголосила Вікторія В’ячеславівна.
У грудні 2023 року постановою НКРЕКП внесені доповнення до Кодексу газорозподільних систем і чітко визнані межі балансової належності газопроводів. Технічне обслуговування газових мереж розділяється на три складові:
- газові мережі, газорозподільні газопроводи, які знаходяться на балансі оператора ГРМ і обслуговуються самим оператором (ділянка від виходу з-під землі і до будинку);
- газові мережі від фланця до першого відключуючого пристрою у квартирі (внутрішньобудинкова газова мережа);
- від відключуючого пристрою в квартирі до газового приладу.
Відповідно до законодавства України, власники мереж мають укладати договори на регулярне технічне обслуговування систем газопостачання та побутового обладнання.
“Виконання цих робіт є безумовним для всіх багатоквартирних будинків, – зазначила Вікторія Гусяк. – Відмовитися від цієї послуги неможливо! Послуга є ринковою, роботи виконує або оператор ГРМ, або якась інша спеціалізована компанія”.
Є два варіанти укладання договорів на проведення ТО. Перший – договір укладає і підписує уповноважена особа — голова ОСББ, другий — договір за замовчуванням, тобто до умов цього договору долучаються всі співвласники квартир.
Технічне обслуговування газових мереж наразі є пріоритетним завданням для Запоріжгазу.
На підприємстві розробили графік проведення робіт, про їх проведення мешканців повідомляють за 10 робочих днів до їх початку через оголошення на під’їздах. Також на сайті спочатку вивішують попередній кошторис вартості виконання робіт, який після їх проведення може коригуватися. Остаточна вартість також викладається на сайті.
Роботи проводяться один раз на 3 роки, тому і платіжка приходитиме з такою ж періодичністю. Вартість вже проведеного техобслуговування в середньому, за словами Вікторії Гусяк, складає 150 грн.
Найцікавіше, як на мене, питання з технічним обслуговуванням газової мережі у квартирах. Не секрет, що тисячі запоріжців з початку війни евакуювалися у безпечні регіони країни або за кордон.
Якщо навіть за цими квартирами і приглядають сусіди або родичі, то навряд чи вони будуть пускати газівників у чуже житло. До того ж, на технічне обслуговування газового обладнання треба укладати індивідуальний договір, для чого особисто відвідувати Центр обслуговування споживачів АТ “Запоріжгаз”. До речі, станом на 1 листопада їх вже укладено 9000.
Вартість ТО газової мережі і газового приладу у квартирі, як на мене, просто зашкалює – в середньому 600 грн, а в квартирі з газовим котлом – 1250. Питається – за що?
Якщо щось станеться з газовою плиткою чи котлом, власник сам викличе майстра і заплатить певну суму за ремонт. А коли з газовими трубами і обладнанням все в порядку, то за що платити таку немаленьку суму?
Причому на відміну від технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж, яке, нагадаю, проводиться раз на 3 роки, ТО газових приладів, як зазначила Вікторія В’ячеславівна, має проводитися щорічно, оскільки індивідуальний договір укладається терміном на 1 рік.
А головний інженер АТ “Запоріжгаз” Віталій Олешко також підкреслив, що власники газового обладнання несуть відповідальність за його справність. А ще – за технічний стан димовентиляційних каналів у житлових будинках.
Це означає, що перед початком експлуатації власники мають перевірити наявність тяги в димовентиляційній системі. За її відсутності чи несправності використання газових приладів забороняється.
Ключові правила безпечного користування газовими приладами:
- Забезпечте постійний доступ свіжого повітря до приміщення для ефективного згоряння газу.
- Під час роботи газового обладнання (опалювальних приладів чи газових плит) відкривайте квартирки або вікна для припливу свіжого повітря.
- Не використовуйте газове обладнання, якщо воно несправне.
- Утримуйте прилади в чистоті, стежте за технічним станом автоматів і запірних кранів.
- Після завершення роботи з газовими приладами закривайте крани як на обладнанні, так і на газопроводі перед ним.
- Забороняється встановлювати витяжки з механічним спонуканням у приміщеннях із газовими приладами, які мають відведення продуктів згоряння у вентиляційні канали. Це може призвести до накопичення чадного газу та створення загрози для здоров’я мешканців.
“Не використовуйте газові плити для обігріву приміщень або сушіння білизни. Газове обладнання призначене виключно для приготування їжі, а не для опалення, і таке його використання небезпечне для життя”, – застерігає Віталій Олешко.