У грудні українці можуть розраховувати на кілька виплат, які спрямовані на підтримку в зимові місяці, також набудуть чинності нові правила бронювання від мобілізації і зросте ставка військового збору для фізичних осіб.
Підвищення військового збору з 1 грудня
У Голосі України 30 листопада опубліковано закон №4015-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану, який набуде чинності 1 грудня.
Це означає, що вже в грудні військовий збір для фізичних осіб зросте з 1,5% до 5%.
Це не стосується військовослужбовців – для них цей податок залишиться на рівні 1,5%.
А з 1 січня 2025 року для ФОП першої, другої та четвертої груп ставка військового збору становитиме 10% мінімальної зарплати, для третьої групи – 1% від доходу.
Виплата українцям 1 000 грн
З 1 грудня усі українці – і дорослі, й діти, які перебувають на території країни – зможуть отримати від держави одноразову допомогу у розмірі 1 тис. грн у межах програми Зимова єПідтримка, ініційованої президентом Володимиром Зеленським.
Ці кошти можна витратити на оплату комунальних послуг, ліки, книги, медичні послуги, освіту, мобільний зв’язок, страхування, донати на ЗСУ, квитки Укрзалізниці тощо.
Програма діятиме упродовж грудня, січня та лютого, а скористатися отриманою допомогою можна буде до кінця 2025 року.
В Мінекономіки пояснили, що система перевірятиме інформацію про перебування отримувачів допомоги на території України.
Виплату на свій рахунок на кожну дитину зможе замовити через Дію один із батьків.
Як отримати 1 000 грн:
- за допомогою мобільного застосунку Дія на картку Національний кешбек (її можна відкрити в одному з банків: ПриватБанк, monobank, Райффайзен Банк, Укргазбанк, Sense Bank, ПУМБ, Абанк, Банк Глобус, UKRSIBBANK BNP Paribas Group, Ощадбанк, Акордбанк, Банк Кредит Дніпро, Кліринговий Дім, Радабанк);
- якщо ж Дії у вас нема, треба звернутися за виплатою допомоги до одного з перелічених банків-партнерів програми;
- через Укрпошту (це актуально для пенсіонерів і людей з інвалідністю 1 та 2 групи, але перелік ще формується Мінсоцполітики).
Тобто 1 000 грн можна буде витратити як онлайн, так і офлайн, але лише на зазначені категорії товарів та послуг.
Банки розпізнаватимуть категорію під час оплати карткою за допомогою МСС-кодів. Це код, який присвоюється торговою точкою і характеризує напрям бізнесу.
Виплата 6,5 тис. грн на кожну дитину в родинах ВПО та малозабезпечених
Протягом грудня 2024 року на кожну дитину з сімей ВПО та малозабезпечених, які потребують підтримки, держава одноразово виплатить 6 500 грн на придбання теплого одягу та взуття. Відповідну постанову підтримав уряд на засіданні 26 лютого.
Таку ж допомогу нарахують особам з інвалідністю І групи з-поміж внутрішньо переміщених осіб.
Додатково звертатися за призначенням виплати не потрібно – її призначать автоматично завдяки інформації у держреєстрах. Кошти надійдуть на картковий рахунок отримувача допомоги.
При цьому розмір виплати не включатиметься до середньомісячного сукупного доходу сім’ї, який обчислюється під час оформлення інших видів допомог (наприклад, субсидії), і не вплине на їх призначення.
1 000 грн на кожну дитину-сироту до Дня Святого Миколая
До Дня Святого Миколая, який після переходу ПЦУ на новоюліанський календар в Україні відзначають 6 грудня, опікуни та піклувальники дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразово отримають додаткову 1 000 грн.
Це вже третя ініціатива, яку буде реалізовано у межах Зимової підтримки.
Кошти на цю програму надасть ЮНІСЕФ.
Бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
1 грудня набирає чинності постанова Кабміну від 22 листопада № 1332, в якій визначено новий порядок бронювання від мобілізації, що знову відбуватиметься через портал Дія.
Згідно з документом, усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв.
Змінами також передбачено, що відстрочки від призову, видані військовозобов’язаним Мінекономіки до 1 грудня, діють протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого.
Це також стосується відстрочок, які були надані через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Дія).
Детальніше про нові критерії для визначення підприємства критично важливим та за яких умов анулюють відстрочку – читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Зміни в мобілізації
З останніх новацій було те, що у застосунку Резерв+ запустили оформлення онлайн-відстрочки від мобілізації для людей з інвалідністю, які мають пенсійне посвідчення, студентів, аспірантів і докторантів, які здобувають освіту у послідовному порядку, а згодом і для багатодітних батьків.
А у застосунку Армія+ запрацювала функція подання рапорту на зміну місця служби.
Незабаром тут планують запустити національну програму підтримки військових – Плюси, яка об’єднає найбільші бізнеси країни та громадські організації, забезпечивши нашим захисникам зручний доступ до знижок, важливих послуг і товарів.
У спеціальному розділі програми військові зможуть бронювати квитки, отримувати знижки на пальне, користуватися іншими послугами й товарами зі знижками.
Плануються також зміни до правил відстрочки від мобілізації та звільнення з військової служби. 20 листопада Верховна Рада ухвалила два законопроєкти – № 12104 та № 11531, проте президент ще не підписав ці документи.
У першому йдеться про усунення правової невизначеності щодо надання відстрочки від мобілізації жінкам та чоловікам, у яких близькі загинули або зникли безвісти під час війни.
У другому – про право військових звільнитися зі служби, якщо їхні неповнорідні брати/сестри загинули чи зникли безвісти на війні.
Виплата субсидій з 1 грудня
У грудні не передбачено змін у виплаті житлових субсидій, оскільки Пенсійний фонд ще на початку опалювального сезону автоматично перерахував розмір пільги тим, хто її вже отримує.
Якщо субсидію ще не оформлено, необхідно звернутися за нею до ПФУ.
Допомогу на оплату ЖКП буде призначено з початку опалювального періоду, якщо подати документи до 30 листопада (включно).
Якщо подати їх з 1 грудня й пізніше, то субсидію ви отримаєте з місяця звернення за допомогою.
Тарифи на комунальні послуги з 1 грудня
Ціни на електроенергію, газ, опалення та воду у грудні не зміняться і залишатимуться такими принаймні до кінця опалювального сезону.
Тобто за світло побутові споживачі платитимуть 4,32 грн/кВт-год, власники установок електричного опалення – 2,64 грн/кВт-год.
А ті, хто встановив двозонні лічильники, можуть зекономити у нічний час – із 23:00 до 07:00 електроенергія коштує 2,16 грн за кВт-год.
Щодо газу, то переважна більшість українців (98%) споживає блакитне паливо, яке постачає Нафтогаз в рамках річної фіксованої ціни. Відповідно, до 30 квітня 2025 року вони платитимуть 7,96 грн за кубометр.
Для клієнтів інших газопостачальних компаній ціни в рамках річних тарифів коливатимуться від 7,76 до 9,99 грн за куб. м.
Від вартості газу залежать і тарифи на тепло – вони теж залишаться на поточному рівні.
Виплати для ВПО у грудні
У грудні продовжать отримувати виплати ті ВПО, кому допомога призначена автоматично і хто писав заяву на її продовження.
Так буде принаймні до лютого 2025 року згідно з вересневим рішенням уряду щодо продовження виплат на проживання ще на шість місяців.
Розмір такої допомоги для внутрішніх переселенців не змінився:
- для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 грн;
- для інших осіб – 2 000 грн.
Виплати проводяться 15 та 28 числа кожного місяця.
Пенсії з 1 грудня
Підвищення пенсій в грудні варто очікувати лише тим українцям, яким в останній місяць року виповниться 70, 75 та 80 років. Йдеться про так звану вікову надбавку.
Але для її отримання є одна умова – розмір нинішньої пенсії не має перевищувати 10 340,35 грн.
Розмір надбавки за віком:
- від 70 до 74 років отримають додатково – 300 грн;
- від 75 до 79 років – 456 грн;
- від 80 років – 570 грн.
Тобто ті пенсіонери, які у грудні досягнуть вищезазначеного віку, автоматично отримають надбавку, і для цього не треба додатково звертатися до ПФУ.
Ліквідація МСЕК
Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) припинять свої повноваження 31 грудня, а з 1 січня 2025 року замість них запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини, які складатимуться з лікарів-практиків.
Відповідний законопроєкт № 12178 Верховна Рада підтримала 20 листопада у першому читанні та за основу.
Функції комісії передадуть кластерним і надкластерним лікарням, де використовують електронні системи для спрощення визначення інвалідності.
Завдяки цьому вдасться контролювати всі етапи обстеження клієнта та мінімізувати ризики виникнення помилок.
Посилення відповідальності за домашнє насильство
19 грудня набуде чинності закон про запобігання та протидію домашньому насильству.
У МВС пояснили, що зміниться:
- посилюється відповідальність для кривдників;
- дитина, яка страждає від домашнього насильства, відразу вважатиметься потерпілою;
- розмежування поняття домашнього насильства і насильства за ознакою статі, чого раніше не було;
- термін можливого адміністративного затримання кривдника збільшується до 12 годин;
- дослідження необхідності направлення кривдника на корекційні програми.