Українські військовополонені зможуть листуватися з рідними. Відповідні правила розробило Національне інформаційне бюро (НІБ) при Мінреінтеграції України. Такі домовленості були досягнуті під час перемовин НІБ, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ). Про те, як написати листа рідній людині в полоні, розповіли на сайті Мінреінтеграції.
В відомстві пояснюють, що стаття 71 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими гарантує людям таке право. Згідно з III Женевською конвенцією, тим, хто перебуває в ворожому полоні, дозволено як надсилати, так і одержувати листи й поштові картки. НІБ за посередництва МКЧХ допоможе полоненим та їх родинам налагодити зв’язок. Аби військовий точно отримав листа, необхідно ретельно дотримуватися чітких правил його написання.
Женевські конвенції проголошують, що держава-одержувач має право цензурувати листи. Тому Мінреінтеграції рекомендує:
- не підіймати в них політичні теми, не оцінювати військові дії чи політичну ситуацію, а також не передавати інформацію, що може нашкодити українським військовим;
- не повідомляти своє місце проживання, номери телефонів, електронні адреси, інші дані, які можуть бути використані для ідентифікації осіб.
- писати лише про сімейні новини, вкладати дитячі малюнки і всіляко підтримувати військовополоненого;
Лист треба правильно підписати та запакувати. Це пришвидшить та спростить передання послання близькій людині. Для відправки листа слід підготувати два конверти: внутрішній (меншого розміру, заповнюється російською) та зовнішній (більшого розміру, заповнюється українською). Адресу проживання слід зазначати лише на зовнішньому конверті.
Відправляти листи просять за адресою:
- “Укрпошта”: ДП “Український національний центр розбудови миру”, бул. Чоколівський, 13, м. Київ, 03186 (безкоштовно, зазначивши на коверті “СЛУЖБА ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИХ”);
- “Нова пошта”: відділення № 321, м. Київ, Богорадо Олена Василівна, т.: (050) 513-49-99 (за рахунок отримувача, тобто, безкоштовно для відправника).
Доставку листів в обидва боки організує МКЧХ. Наразі зв’язок забезпечуватимуть між родинами та військовополоненими, статус яких підтверджений Червоним Хрестом, наголосили в Мінреінтеграції.