Червоний промінь

Нацкомісія рекомендувала перейменувати місто Запоріжжя: реакції, коментарі

Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендувала розглянути можливе перейменування міста Запоріжжя, вказуючи на те, що наразі назва може не відповідати лексичним нормам.

Нацкомісія рекомендує запропонувати нову назву для Запоріжжя, або надати обґрунтування для збереження поточної назви. Місцева влада повинна подати свої рекомендації протягом шести місяців. Якщо за цей період місцева влада не надасть своїх пояснень, то це питання буде розглядати Верховна Рада.

Запоріжжя сколихнула новина, що Нацкомісія зі стандартів державної мови запропонувала перейменувати наше місто, люди обурені. Більше того, свою позицію з цього питання рішуче озвучили депутати, міністри, інші непересічні особистості.

Так, Міністр освіти та науки Оксен Лісовий заявив, що рішення Національної комісії зі стандартів державної мови щодо перейменування населених пунктів, зокрема Запоріжжя — має бути скасоване.

Про це Оксен Лісовий повідомив на своїй сторінці Faceebook розмістивши під постом світлину Запоріжжя.

“Якщо коротко – комісія вийшла за межі своїх повноважень, оскільки питання заборони пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії згідно із законом покладено на інші органи”, — йдеться у дописі.

Функціями комісії, за словами очільника МОН, є формування та оприлюднення переліку населених пунктів, назви яких потребують обов’язкового погодження зі стандартами державної мови.

“Виглядає, що члени комісії підійшли до розроблення рекомендацій дуже формально. Є у назві корінь “красн” або “черв”? Ок, перейменувати. А чи є там насправді історичний зв’язок із комуністами, ніхто не вивчав (а це, власне, і не завдання цієї комісії)”, — наголосив Оксен Лісовий.

__________________________________________________________

Назва “Запоріжжя” безперечно асоціюється з козацтвом. Тож послухайте думку одного з головних козаків Запоріжжя, президента Всеукраїнської федерації “Спас” Олександра Притули.

  • Запоріжжя – це не просто назва українського міста, це той духовно-культурно-історичний орієнтир, який обумовлює вектор руху розвитку не тільки міста але і всієї України. 

За роки державної незалежності України Запоріжжя стало по суті духовним центром України і для українців усього світу.

Пропозиція перейменувати місто пуста, безглузда і не базується ні на чому окрім, можливо політичних амбіцій не дуже освічених і далекоглядних осіб.

Назва “Запоріжжя” надає нашому місту статусність козацької столиці України і світу. А козацька ідея – це один з фундаментальних основ української національної ідеї. Тому замах на зміну назви міста (на яку невідомо), є замахом на руйнацію фундаменту української національної ідеї”, – вважає Олександр Притула.