Це частина Зимової підтримки – ініціативи Президента України Володимира Зеленського й уряду, спрямованої на допомогу родинам, які виїхали з окупованих територій чи територій, які знаходяться під постійними ворожими обстрілами.

Як підкреслила начальник Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області Світлана Жмурко (на фото), рішення про виплату субсидій на оренду житла для ВПО в Україні прийнято вперше.

Проєкт цей — експериментальний, він триватиме протягом двох років. Субсидія призначається на 6 місяців, але не більше двох шестимісячних строків поспіль до закінчення строку реалізації проєкту.

«Рішення щодо призначення субсидії на оренду житла наймачу та надання компенсації наймодавцю, а також про відмову в наданні такої допомоги чи про повернення документів для виправлення помилок фахівці ПФУ приймають протягом 10 робочих днів.

Ще 3 робочі дні надаються працівникам Фонду, щоб поінформувати наймача та наймодавця щодо прийнятого рішення.

Рішення про виплату наймодавцю компенсації в наступному кварталі або припинення її виплати до підтвердження наймодавцем сплати податку на доходи фізосіб та військового збору орган ПФУ приймає протягом п’яти робочих днів», – розповіла Світлана Олексіївна.

Субсидія на найм житла надається шляхом перерахування Пенсійним фондом України коштів на поточний рахунок наймача, відкритий в уповноваженому банку. І компенсація наймодавцю частини податку на доходи (18% ПДФО і 5% військовий збір) також перераховується на поточний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, реквізити якого зазначені в договорі найму.

Умови отримання субсидії

Отримувачами субсидії на оренду житла, як розповіла Світлана Жмурко, є внутрішньо переміщені особи:

  • які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку тих, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією (цей перелік затверджений Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України) і не мають власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 м2 на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до даного переліку;
  • в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено до ступеня, непридатного для проживання, і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України або щодо їх житла складений акт комісійного/звіт з технічного обстеження відповідно до постанови Уряду № 473.

Важливо! Незалежно від кількості осіб у складі домогосподарства наймача (з урахуванням наймача)загальна площа житлового приміщення не може перевищувати 130 м2 для квартир у багатоквартирному будинку, 230 м2- для індивідуальних будинків.

Субсидія призначається ВПО, які не отримують допомогу на проживання, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332. Водночас вона надається у випадку, якщо при розрахунку наявна різниця між розміром граничної вартості оренди житла та встановленого обов’язкового платежу для домогосподарства.

Учасниками проєкту є також власники житлових приміщень, які передають їх наймачам для тимчасового проживання для отримання компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Учасниками проєкту є і інституції, які здійснюють перевірку документів, нарахування та виплату субсидій та компенсацій, а також контроль за реалізацією проєкту – Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України і Нацсоцслужба.

Куди треба надавати документи

Для отримання субсидії подаються заява та договір найму, підписані наймачем та наймодавцем або їх законними представниками, у паперовій чи електронній формі (особа посвідчується відповідно документом або накладанням кваліфікованого електронного підпису). Тобто, у сервісні центри Головного управління ПФУ в Запорізькій області для підписання договору найму наймач і наймодавець повинні приходити разом.

За необхідності також додаються:

  • копії документів, що підтверджують повноваження законного представника, відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків тощо;
  • копії документів, що підтверджують право розпорядження житловим приміщенням;
  • документи, що підтверджують обставини, які мають суттєве значення для права на призначення субсидії: належність осіб до складу домогосподарства наймача (на дату подачі заяви) та відсутність обставин, які виключають право на призначення субсидії.

Документи подаються наймачем житла та наймодавцем за їх вибором:

  • до органів Пенсійного фонду України (до відділів обслуговування громадян, через вебпортал електронних послуг, мобільний додаток «Пенсійний фонд»);
  • до центрів надання адміністративних послуг;
  • до уповноважених банків, перелік яких розміщується на офіційних вебресурсах Мінсоцполітики та Пенсійного фонду України, які надали згоду на прийняття, обробку та передачу Пенсійному фонду України заяви, договору найму та інших документів;
  • в електронній формі за допомогою засобів Соціального вебпорталу електронних послуг Мінсоцполітики (за технічної можливості).

Як оформлюється договір

Постановою Кабінету Міністрів України затверджена Форма договору найму. Він вважається підписаним і вноситься органами Пенсійного фонду України до бази даних договорів найму житлового приміщення шляхом його реєстрації, а зобов’язання сторін договору найму є обов’язковими для виконання з дати прийняття рішення Пенсійним фондом України про призначення субсидії.

Візьміть до уваги

В яких випадках субсидія не призначається (не виплачується)

  1. Придбання протягом трьох місяців перед зверненням або під час отримання субсидії транспортного засобу.
  2. Протягом трьох місяців перед зверненням або під час отримання субсидії наймач здійчнив купівлю/платіж на суму, що перевищує 100 тис.грн
  3. Орган Пенсійного фонду отримав інформацію від наймача чи наймодавця про розірвання договору найму.
  4. Наймач або особа із складу домогосподарства наймача мав заборгованість понад три місяці за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів.
  5.  Наймач або особа із складу домогосподарства наймача має у власності приміщення загальною площею понад 13,65 м2 на кожну особу із складу домогосподарства наймача або більше ніж 35,22 м2 на домогосподарство.
  6.  Протягом трьох місяців перед зверненням або під час отримання субсидії наймачем або особою зі складу домогосподарства наймача здійснено операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, банківських металів на загальну суму, яка перевищує 100 тис.грн.
  7.  Наймач або особа зі складу домогосподарства наймача має на вкладному депозитному рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, яка перевищує 100 тис.грн, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн.
  8. Адреса найманого житла збігається з адресою житлового приміщення (будинку), власник якого протягом трьох місяців перед зверненням або під час отримання субсидії на найм житла отримує (отримав) компенсацію витрат за тимчасове розміщення ВПО, які перемістилися у період воєнного стану.
  9. Адреса найманого житлового приміщення, зданого в найм, зазначена у заяві або в договорі найму, збігається з адресою житлового приміщення, яке надане в безоплатне користування.
  10. У складі домогосподарства наймача є два і більше працездатних осіб, які досягли 18-річного віку і у них відсутні доходи, які враховуються під час призначення субсидії на найм житла.
  11. Пенсійний фонд України отримав від Нацсоцслужби інформацію про непроживання понад місяць наймача та/або осіб зі складу домогосподарства наймача в найманому житловому приміщенні.
  12. Установлено факт родинних зв’язківміж наймачем або особою із складу домогосподарства наймача та наймодавцем.
  13. Наймач або особа зі складу домогосподарства наймача протягом періоду отримання субсидії на найм житла отримують допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.
  14. Закінчилися два шестимісячні періоди отримання субсидії на найм житла.

Причини відмови наймодавцю у виплаті компенсацій/вимоги повернути сплачену і умови її поновлення

  • Якщо органами ПФУ встановлено, що наймодавець не сплатив або сплатив податок на доходи фізосіб та військовий збір у сумі, меншій визначеного законодавством розміру, вони інформують наймодавця про необхідність повернення суми компенсації на рахунок ПФУ протягом 10 робочих днів, а також про причини повернення та порядок оскарження даного рішення.
  • Якщо наймач підтвердив внесення плати за найм житлового приміщення, а наймодавець не підтвердив сплату ПДФО та військового збору, органи ПФУ продовжують виплату субсидії на найм житла наймачу, а виплата компенсації наймодавцю припиняється.
  • Поновлення виплати компенсації наймодавцю можливе лише після підтвердження ним сплати ПДФО та військового збору та надання документів, які підтверджують перебування наймодавця у період сплати податків у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тяжкою хворобою тощо.