Червоний промінь

Субсидії на опалювальний сезон: кому потрібно звернутися до ПФУ

У Запорізькій обласній військовій адміністрації нагадують, що для більшості українців, яким призначали субсидію під час неопалювального сезону, Пенсійний фонд України здійснить розрахунок самостійно.

Також автоматично перерахують субсидію домогосподарствам, чия виплата у неопалювальний сезон дорівнювала 0 грн. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України.

Водночас звернутися із документами до органів ПФУ для розрахунку і призначення субсидій потрібно:

* тим, хто раніше не одержував цієї допомоги від держави і планує оформити житлову субсидію вперше;

* людям, яким не була призначена субсидія у попередньому періоді через наявну заборгованість (проте її вдалося погасити або реструктуризувати).

Крім того, якщо у вас відбулися зміни у майновому стані чи складі родини, змінився соціальний статус чи перелік житлово-комунальних послуг, потрібно подати до ПФУ інформацію про такі зміни впродовж 30 днів. А саме:

* заяву про призначення та надання житлової субсидії,

* декларацію про доходи й витрати осіб, які звернулися за призначенням допомоги,

* за потреби – копії офіційних документів, що засвідчують особливі обставини (наприклад, довідку ВПО, договір оренди житла, договір про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг тощо).

Хто може отримати субсидію

Субсидію призначають людям, дохід яких не дозволяє самостійно платити за житлово-комунальні послуги. Це можуть бути як громадяни України, так і іноземці чи особи без громадянства, що законно перебувають на території України та проживають у багатоквартирних або приватних будинках.

Субсидію може оформити:

  • людина, яка зареєстрована у житловому приміщенні;
  • особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає на підставі договору оренди;
  • індивідуальний забудовник, будинок якого не прийнятий в експлуатацію, але плата за житлово-комунальні послуги нараховується. У цьому разі до заяви потрібно додати документи, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства;
  • внутрішньо переміщена особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні без укладення договору оренди. До заяви додаються відповідні документи, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства;
  • неповнолітня дитина, яка залишилася без батьківської опіки, недієздатна особа працездатного віку, над якою встановлено опіку (за заявою опікуна (піклувальника).

У жовтні населенню нарахували 1,4 млрд грн житлових субсидій та пільг, а з початку цього року сума субсидування складає близько 29,6 млрд грн, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Як отримати субсидію

Пенсійний фонд України з початку жовтня автоматично зробив перерахунки житлових субсидій на опалювальний сезон 2024-2025 років. 

Субсидія на оплату ЖКП призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону (квітень місяць) і розраховується:

  • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Для призначення житлової субсидії надаються заява та декларація (за встановленими формами).

Залежно від обставин можуть надаватись інші документи (за наявності). Наприклад:

  • договір найму (оренди) житла – у разі проживання заявника у житлі, що орендується;
  • копія договору про реструктуризацію заборгованості – за умови наявності заборгованості та укладання відповідного договору.

За потреби громадяни можуть надавати інші документи, які мають значення для розгляду питання по суті. Наприклад: документ, що підтверджує факт непроживання особи за зареєстрованим / задекларованим місцем проживання, рішення суду про встановлення місця проживання, довідка внутрішньо переміщеної особи, письмове пояснення щодо наявності доходів, інформація про які відсутня в органах Державної податкової служби України.

Куди та як подати документи?

Подати документи на призначення житлової субсидії до територіального органу Пенсійного фонду України можна кількома способами:

– особисто, звернувшись до сервісного центру Пенсійного фонду України;

– поштою на адресу територіального органу Фонду;

– онлайн через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України чи мобільний застосунок «Пенсійний фонд».

– через «Портал Дія».

Якщо подати документи у період з 1 жовтня до 30 листопада (включно) субсидія призначається з початку опалювального періоду, за зверненнями починаючи з 1 грудня – з місяця, в якому відбулось звернення.

Як нараховується житлова субсидія?

Платіж обчислюється за формулою і залежить від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства на одну особу:

  • обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства;
  • середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і визначається середньомісячний дохід на одну особу;
  • дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 січня року, з якого призначається субсидія;
  • отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 20 %, і в такий спосіб визначається відсоток від середньомісячного сукупного доходу;
  • після цього розраховується розмір обов’язкової частини платежу: обов’язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

Якщо сума усіх платіжок (в межах встановлених соцнормативів споживання) вища за обов’язковий платіж, ви потенційно можете отримати субсидію. Крім матеріального, ще буде додатково проаналізовано ваш майновий стан (наявність кількох квартир, дороговартісних автомобілів, депозитів тощо).

Розрахунок розміру обов’язкового платежу та субсидії на прикладі сім’ї, що складається з 4-х осіб (чоловік, дружини та двоє дітей).