Через війну України з Росією тисячі українців втратили своє житло. Куди звертатися у таких випадках та як працюватиме механізм компенсації? Правову допомогу надають юристи ГО «Правова скеля».
Для отримання компенсації від держави за майно, яке постраждало у результаті бойових дій, необхідно подати заяву в застосунку «Дія».
Громадянам, чиє житло стало непридатним для життя внаслідок руйнувань, слід дотримуватися наступного порядку дій.
– Зібрати всі наявні документи, які підтверджують право власності на пошкоджене рухоме або нерухоме майно. Якщо вони втрачені, необхідно їх відновити або зробити дублікати.
– Зафіксувати завдану шкоду:
*викликати представників ДСНС (у передбачених випадках), районної адміністрації або військової адміністрації для складання акту про завдані збитки;
*якщо це неможливо, скласти акт самостійно. Зробити це потрібно у довільній формі, з залученням свідків-очевидців (наприклад, сусідів);
*незалежно від того, хто складає акт про завдані збитки, необхідно самостійно їх зафіксувати за допомогою фото- або відео-фіксації. На відео обов’язково зафіксувати дату та час зйомки, особу, яка його знімає, докладно повідомити про всі пошкодження майна;
*за можливості, необхідно сформувати підбірку повідомлень про пошкодження майна у медіа, якщо такі були;
*сума заподіяної шкоди має бути встановлена на підставі звіту про оцінку майна, або отриманого експертного висновку.
– Звернутися до правоохоронних органів з усіма документами й доказами та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
– Подати заяву на відшкодування збитків за пошкоджене майно у застосунку «Дія». Якщо такої можливості немає, слід звернутися до Центру надання адміністративних послуг або нотаріуса.
– Звернутися до органів місцевого самоврядування для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних та відновлювальних робіт з ліквідації наслідків ракетних ударів та отримання соціального захисту (за необхідності).
– Дочекатися прийняття нових законів та відповідно до встановлених ними правил пройти процедуру, необхідну для отримання компенсації.
Наразі діє низка нормативно-правових актів, які регулюють порядок компенсації за зруйноване нерухоме майно. Але кілька законопроєктів, які регулюють ці питання, знаходяться ще на розгляді Верховної Ради України.
Цей матеріал створено в рамках проєкту «Сила місцевих медіа – для посилення згуртованості українців», що реалізується Громадською спілкою «Українська Асоціація Медіа Бізнесу» у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу».