Реформа системи позашкільної освіти міста почалася зі скандалу
На першому етапі “осучаснення позашкілля” влада Запоріжжя готує масштабне об’єднання закладів позашкільної освіти, що призведе до припинення діяльності 10-ти з 13-ти закладів.
Про це стало відомо з проєкту рішення міськради від 26 листопада «Про організацію діяльності закладів позашкільної освіти Запорізької міської ради».
За підрахунками, у результаті такої “оптимізації” 39 працівників залишаться без роботи, і на цьому бюджет міста заощадить понад 6 мільйонів гривень.
Документ передбачає створення «Міського центру позашкілля» – таку назву отримає Комунарський районний центр молоді та школярів.
До «Міського центру позашкілля» приєднають десять закладів:
• Міський палац дитячої та юнацької творчості;
• Станцію юних техніків;
• Будинок дитячої та юнацької творчості Заводського району;
• Центр дозвілля дітей та юнацтва Вознесенівського району;
• Центр творчості дітей та юнацтва Олександрівського району;
• Центр дитячої та юнацької творчості Дніпровського району;
• Центр естетичного виховання Хортицького району;
• Центр по роботі з обдарованою молоддю Шевченківського району;
• Центр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району;
• Центр науково-технічної творчості молоді «Політ».
У пояснювальній записці до проєкту зазначається, що метою прийняття цього рішення є “оптимізація роботи закладів освіти, забезпечення доступності та якості освіти, ефективного використання матеріально-технічних, кадрових, фінансових та управлінських ресурсів, раціонального використання бюджетних коштів, приведення закладів освіти та їх установчих документів у відповідність до норм чинного законодавства України у сфері освіти”.
Також зазначено, що “функціонування об’єднаного закладу позашкільної освіти, за попередніми підрахунками, дозволить оптимізувати 39 штатних одиниць керівного і адміністративного складу та приведе до економії бюджетних коштів у сумі 6 238 104 грн на заробітну плату.
А також дозволить знизити видатки на оплату комунальних послуг у приміщеннях, які не використовуються у сумі 3 млн гривень”.
За цей проєкт депутати будуть голосувати на сесії міськради, яка запланована вже на 4 грудня.
Як у Запоріжжі збираються реформувати систему позашкільної освіти
У Запорізькій міськраді розповіли, що протягом 2025-2027 років галузь позашкільної освіти міста зазнає масштабної трансформації.
– Ми отримали систему позашкільної освіти в спадок від Радянського Союзу.
І вона зараз представлена Будинками дитячої та юнацької творчості, а також філіалами так званих «кімнат школярів», які були відкриті ще у 80-х роках.
Галузь потребує оновлення, – зазначив перший заступник директора департаменту освіти і науки міської ради Віталій Лисенко.
За словами посадовця, місто кожного року витрачає значні кошти на утримання величезної кількості активів, які наразі не використовуються за своїм функціональним призначенням.
До того ж, останні 4 роки, починаючи з карантину через коронавірус, 90 відсотків закладів позашкільної освіти працюють виключно дистанційно, й діти їх не відвідують.
На сьогодні система позашкілля складається з 13 закладів позашкільної освіти, трьох позашкільних підрозділів і 42 структурних підрозділів – так званих «кімнат школярів», які не працюють і занедбані.
30 з «кімнат школярів» мають від 0 до 10 працівників і обходяться міському бюджету в 3 млн гривень у вигляді лише видатків на комунальні послуги.
Загалом на заробітну плату працівників галузі позашкілля та комунальні послуги місто виділяє 140 млн гривень на рік.
Після зміни системи закладів згідно з концепцією реформи, економія бюджету складатиме до 20 відсотків.
Що планують робити?
За основу взято модель функціонування позашкілля міста-побратима Обергаузена.
Реформа на першому етапі передбачає два кроки.
Оновлення структури галузі, до якої увійдуть три самостійні інституції:
«Міський центр позашкілля»;
«Міський центр «Майбутнє країни» (Джур, СПАС, національно-патріотичне виховання);
Міський ботанічний сад;
Створення єдиної екосистеми позашкілля: перенесення занять до приміщень школи.
Це збільшить кількість здобувачів позашкільної освіти в очному форматі до 14 тисяч осіб.
До того ж, як показало опитування, в якому на початку листопада взяло участь 4000 батьків і понад 2000 дітей, – дорослих турбує питання безпеки малечі.
80 відсотків батьків схвалюють ідею перенесення позашкільних гуртків і секцій до укриттів середніх освітніх закладів.
Так діти менше будуть переміщуватися містом, а під час повітряних тривог будуть у безпеці.
Крім того, чиновники обіцяють змінити підхід до формування секцій: опитування дітей допомогло визначитися, яких саме секцій та студій не вистачає у Запоріжжі.
Також у міськраді запевняють, що раціональне використання ресурсів дозволить, не виходячи за рамки існуючого бюджету, вперше за 30 років почати оновлювати матеріально-технічну базу закладів позашкільної освіти, робити там ремонти й взагалі змінювати філософію розвитку позашкілля.
Реакція батьків та громадськості
Батьки учнів, громадськість та трудові колективи закладів позашкільної освіти Запорізької міської ради написали колективне звернення на Офіс Президента України, Верховну Раду, Комітет ВР з питань освіти, науки та інновацій, Міносвіти, де категорично виступають проти припинення діяльності 10 з 13-ти закладів позашкільної освіти.
На цю ситуацію відреагувала й президент Міжнародної асоціації позашкільної освіти України Ольга Биковська: