Червоний промінь

Широківська громада: місце, де хочеться жити

Прифронтова Широківська громада, попри всі труднощі, живе, розвивається, будується та ще й прихистила в своїх селах понад дев’ять тисяч вимушених переселенців.

– Широківська територіальна громада – передмістя Запоріжжя, до неї входить 35 населених пунктів, 10 старостатів. До війни тут було  більше 15 тисяч жителів. Зараз, хоча частина людей і виїхала, кількість мешканців громади збільшилась до 30-40 тисяч – завдяки переселенцям. У нас прийнято називати їх не ВПО, а новими мешканцями, – розповів журналістам голова громади Денис Коротенко.

І  він, і його команда вражають своєю креативністю, ініціативою, величезною працездатністю 24/7 та наполегливістю, з якою весь час виграють гранти, залучають інвесторів, донорів, отримують державні субвенції на розробку та втілення грандіозних амбітних проектів. 

Серед пріоритетних напрямків громада виділяє безпекові питання, медичні послуги, забезпечення мешканців водопостачанням, допомогу ВПО. Метою та головною ціллю керівництва є люди, якість їхнього життя, зручності, благоустрій. На території ремонтують дороги, встановили новенькі зупинки, спортивні та ігрові майданчики для дітей.

Так, у Широківському Центрі дозвілля діють молодіжний хаб, бібліотека, де проводяться творчі зустрічі та майстер-класи, Центр життєстійкості, ЦНАП.

– Центр життєстійкості – це експериментальний проект, спрямований на соціалізацію та розвиток життєстійкості. Цей грантовий проєкт реалізується за підтримки Мінсоцполітики та у межах програми «Ти як?» під патронатом Олени Зеленської. У Центрі працюють психолог та соціальний менеджер. Сюди може звернутись кожен, хто потребує психосоціальної допомоги,- розповідає Дмитро Лук`яненко, директор КУ «Центр соціальних послуг Широківської громади», керівник ГО «За розвиток».

– Відновлення – це не тільки будівництво та стіни, а й люди та їхнє ментальне здоров`я. Нині в громаді працює п’ять Центрів психосоціальної підтримки, при кожному клубі.

Молодіжні хаби відкриті майже в кожному старостаті. Широківський, в якому працює та постійно оновлюється молодіжна рада, діє вже шість років. Сільській молоді, а це майже 7 тисяч людей, – особлива увага. Агенція з розвитку готує проєкти та документацію для участі в грантових проектах ЮНІСЕФ, Української ліги Сходу та ще з 30 громадськими та благодійними організаціями на ресурсну допомогу. Постійно діє програма «Стань успішним у громаді» для розвитку життєво важливих компетенцій: критичного мислення, лідерства, волонтерства, знання англійської.

Про все це було цікаво дізнатися журналістам, так само як і побувати в новозбудованому малогруповому будинку для дітей та підлітків, батьки яких позбавлені батьківських прав. Цей проект ще в стадії опрацювання та чекає на команду сучасних досвідчених педагогів.

Дуже вразила журналістів, серед яких багато ВПО, зустріч з родинами переселенців, для яких облаштований гуртожиток в с. Миколай-Поле.

– Тут такий рівень комфорту – сучасна побутова техніка, нові меблі. Затишок… Далеко не всюди побачиш таке навіть у Запоріжжі, – ділиться враженнями пані Світлана  з Якимівки.

У селі Петропіль журналістам показали будівництво на завершальному етапі найсучаснішого Центру безпеки, в якому розташуються пожежний підрозділ, пункт швидкої допомоги та один з чотирьох поліцейських офіцерів громади. За словами заступника голови громади Олександра Бондаря, звідси автомобіль надзвичайників дістанеться в будь-яку точку громади за 15 хвилин.

Впровадження безпекових заходів у Петропільському навчальному закладі дозволило цьогоріч вивести школярів опорного закладу освіти, в якому облаштоване укриття, на змішане навчання. В колишньому підвалі обладнано кімнати для навчань одразу п`яти класів, їдальню, туалети, зону відпочинку. У планах – будівництво підземної школи. Про це розповіла директор закладу Лариса Суткова.

Зупинка та огляд реконструйованої паркової зони села Володимирівське нагадала про війну, горе і втрати: втрати людські, втрати територій. Головним символом, встановленим у сквері, є Тризуб з останнього металу, розлитого на «Азовсталі». 

Показали журналістам і масштабну реконструкцію більш ніж 19-кілометрового водогону «Північно-груповий» з будівництвом власної насосної станції, що дасть можливість мешканцям навіть найвіддаленіших сіл користуватися питною водою. 

Особливою гордістю Широківської громади є розвиток медицини: зростає мережа оновлених медзакладів. Нову сучасну амбулаторію нещодавно відкрили у селищі Сонячне, потужну модульну лікарню – на території Клініки «Сімейний лікар» на Верхній Хортиці. А на початку червня цього року «новосілля» справила Широківська сімейна амбулаторія, яка раніше розташовувалася у дитсадку. Після реконструкції будівлі колишньої сільради  – сюди, у відремонтоване приміщення переїхала медамбулаторія. На другому поверсі облаштували квартиру для сімейного лікаря.

Окремої уваги заслуговує і реконструйована Відрадненська сімейна амбулаторія, що функціонує як Центр надання первинної медико-санітарної допомоги. Сімейний лікар і медсестра обслуговують близько 1600 місцевих жителів і ВПО. Медзаклад, як і всі у громаді, укомплектований необхідним обладнанням. У сучасній лабораторії роблять аналізи на визначення рівня холестерину, цукру в крові, на гепатити, ВІЛ та ін. Крім того,  виконують планові щеплення дітям і дорослим. Облаштовано окремий кабінет, де хворим вимірюють тиск, електрокардіограму, за призначенням лікаря роблять крапельниці, внутрішньовенні ін`єкції. Згодом тут будуть проводити і фізпроцедури.

У новеньких, відремонтованих амбулаторіях працюють аптеки. У розпорядженні лікарів є автомобілі, також в громаді є послуга «соціальне таксі» – спеціальний мікроавтобус для перевезення людей з особливими потребами. 

Олена Морозова, Наталія Стіна.

Фото Наталії Стіни