Вчора, 26 вересня, на трасі газопроводу “Північний потік” стався витік газу. Цілеспрямованими вибухами пошкоджені усі три нитки газогонів. Це сталося на північному сході від острова Борнгольм (данський острів у Балтійському морі) Заяву датського енергетичного агентства наводить агентство Reuters.
Спочатку в Данії заявили про витік палива лише на одній із ниток магістралі “Північний потік-2”. Згодом стало відомо, що те ж саме відбулося з обома нитками “Північного потоку-1”. Данські і шведські сейсмологи зафікусували два вибухи на підводних газогонах, ЗС Данії опублікували відео з місця прориву. Джерело у компетентних органах повідомило журналістам, що наразі розслідуються різні версії того, що трапилося. Зокрема розглядається й цілеспрямована атака. “Все свідчить про те, що це не випадковість”, – сказав співрозмовник німецького видання Tagesspiegel.
Компанія Nord Stream, оператор “Північного потоку”, заявила про безпрецедентні руйнування. Строки відновлення працездатності газотранспортної інфраструктури поки що оцінити неможливо, заявили в компанії.
Дмитро Пєсков, прессекретар президента РФ Володимира Путіна, також прокоментував інцидент. Кремль, як і зазвичай в таких ситуаціях, “не володіє точною інформацією відносно події на газогонах”. Проте Пєсков не виключає ймовірності того, що “Північних потоках” відбулася диверсія. За його словами, наразі не можна виключати жодного варіанту. “Очевидно, що є якась руйнація труби. А що спричинило тут до того, як з’являтимуться результати дослідження, виключати хоч якийсь варіант не можна… Це абсолютно безпрецедентна ситуація, яка потребує термінового розгляду. Ми надзвичайно стурбовані”, – каже прессекретар Путіна.
Радник голови ОП Михайло Подоляк впевнений, що вибухи на газогонах – це акт агресії РФ перед зимою. Він заявив, що таким чином Росія продовжує газовий шантаж Європи.
Датське морське управління випустило навігаційне попередження та встановило заборонену зону для плавання навколо цього району. Навколо зон витоків встановлені 5-мильні зони заборони для судноплавства. Загрози безпеки, повʼязані з витоком за межі забороненої зони, відсутні. Очікується, що інцидент не вплине на безпеку газопостачання Данії. Це не матиме значення й для постачання газу до Європи, оскільки трубопроводи не були в експлуатації.
Раніше РФ вже обмежувала поставки газу для політичного тиску на Європу. Коли будівництво “Північного потоку-2” було майже завершено, ЄС запровадив санкції проти Росії. У червні країна-агресор зменшила прокачку палива через працюючий “Північний потік-1” – судячи з усього, у відповідь на санкційні обмеження з боку Європи.