Запорізькі синоптики прогнозують суттєве зниження температури вже в найближчі дні
За прогнозом, суттєве зниження температури у Запоріжжі очікується 3 листопада після проходження територією Запорізької області холодного атмосферного фронту, пов’язаного з активним північним циклоном.
Про це на брифінгу в Головному управлінні ДСНС в Запорізькій області розповіла заступниця начальника Запорізького обласного центру з гідрометеорології Тетяна Сорокіна.
– Температура повітря 3 листопада вночі знизиться до 0-5°тела, вдень буде 5-10° тепла. Надалі температура буде поступово знижуватися, 6-8 листопада вночі очікується від 3° морозу до 2° тепла, вдень 1-6°тепла, – розповіла Тетяна Петрівна.
Посадовиця також нагадала, що з холодним періодом року пов’язаний опалювальний сезон, початок і закінчення якого залежать від стійкого переходу середньої добової температури через +8°.
Впродовж 2001-2024 років і особливо за останнє десятиріччя опалювальний сезон зазнав суттєвих змін – у Запоріжжі він скоротився в середньому на 10-15 днів. Скорочення відбулося внаслідок більш пізнього переходу температури повітря через +8° у бік зниження восени та більш раннього переходу температури повітря через +8° у бік підвищення навесні.
“У Запоріжжі восени стійкий перехід середньої добової температури повітря через +8° у бік зниження відбувається в останній тиждень жовтня, але в останні роки (з 2017 року) намітилась тенденція зміщення дати переходу на перший тиждень листопада.
Навесні стійкий перехід середньої добової температури повітря через +8° у бік підвищення відбувається у перший тиждень квітня, хоча теж відмічається в останні роки тенденція на більш ранній перехід.
Так, наприклад, в 2017, 2020 роках стійкий перехід через +8° у бік підвищення спостерігався в останній тиждень березня. В 2024 році перехід через +8° у бік підвищення відбувся 26 березня”, – розповіла Тетяна Сорокіна.
Початок опалювального сезону, за її словами, залежить від синоптичних процесів, які відбуваються у жовтні.
У Запоріжжі в цьому році першу половину жовтня спостерігалась аномальна тепла та суха погода. Причина – панування антициклонів у небі над Європою, поле високого тиску блокувало переміщення північно-західних циклонів.
“Така синоптична ситуація сприяла переносу в верхніх шарах атмосфери теплого тропічного повітря з півдня та південного сходу. Завдяки цьому, кліматичне літо у нас закінчилось тільки 13 жовтня, коли відбувся стійкий перехід середньої добової температури повітря через 15° у бік зниження. Це на 18 днів пізніше звичайних строків. Станом на 1 листопада стійкого переходу середньої добової температури повітря через 8° у бік зниження не зафіксовано”, – резюмувала заступниця начальника Запорізького обласного центру з гідрометеорології Тетяна Сорокіна.