Червоний промінь

Відверта розмова про безпеку

Аномальна спека, щоденні пожежі, надзвичайні ситуації на воді, мінна безпека – про все це поговорили журналісти Центру журналістської солідарності м.Запоріжжя за круглим столом із представниками ДСНС Сергієм Мельником, Сергієм Шумельним, Олексієм Безверхей, а також Юлією Баришевою, начальницею відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ДСНС області. Навчалися основним правилам безпеки життєдіяльності.

Про основні ризики літнього періоду

«Так, з початку 2024 року у природних екосистемах Запорізької області вже виникло 1075 пожеж на площі 275 га, з яких внаслідок обстрілів виникла 51 пожежа. За аналогічний період минулого року виникло 349 пожеж на площі майже 75 га, що свідчить про збільшення кількості пожеж та їх площі. На території Національного заповідника “ХОРТИЦЯ” у 2024 році сталося 25 пожеж на площі понад 15 га, за аналогічний період 2023 року — 2 пожежі на площі 810 кв.м», – зазначив фахівець ДСНС Сергій Мельник під час розмови.

Основні причини пожеж – спека та недбалість людей. Згідно з даними від Запорізького обласного Гідрометцентру, пік спеки вже пройшов. Блокуючий антициклон над Європою, який був причиною – руйнується. Поступово, починаючи з 19 липня, денна температура повітря трохи знизиться до 29-34 градусів, вночі – до 20-25. У період з 19-21 липня можливі короткочасні дощі та грозами.

Також фахівець проговорив про спільну роботу з органами місцевої влади та представниками поліції, аби зменшити кількість пожеж на території області, які можуть статися через людський фактор.

Рятувальники закликають громадян відповідально поставитися до виконання елементарних правил безпеки життєдіяльності, адже людська недбалість часто призводить до масштабних пожеж, які знищують гектари лісових насаджень. Своєю чергою, такі загоряння несуть шкоду природі та людському здоров’ю. Дбайте про безпеку і бережіть наш спільний дім!

Мінне забруднення: як убезпечити себе та інших

Запорізька область на 70% знаходиться під тимчасовою окупацією армії агресора. По всій лінії зіткнення та на відстані 30 кілометрів від неї, від постійних обстрілів окупантів страждають цивільні люди. Особливо складна ситуація склалась в Гуляйпільській, Оріхівській і Степногірській територіальних громадах. Бойові частини від реактивних систем залпового вогню та артилерійські боєприпаси це те, з чим громадяни затикаються щодня.

Піротехнічні підрозділи Головного управління з початку року здійснили 1652 залучення, з них 282 рази з початку 2024 року, по заявках від населення. У ході цих відпрацювань піротехніки ДСНС вилучили та знищили контрольованим методом підриву понад 6000 одиниць вибухонебезпечних предметів, з них з початку року близько 3000 одиниць.

«Також запорізькі піротехніки з підводного розмінування у взаємодії з черкаськими колегами потягом квітня-травня 2023 року на предмет вибухонебезпечних предметів перевірили близько 6000 га акваторії річки Дніпро в межах Запорізької області», – зазначив Олексій Безверхней, головний фахівець відділу гуманітарного розмінування.

Станом на сьогодні 5 піротехнічних розрахунків частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування Головного управління ДСНС України у Запорізькій області залучаються до виконання робіт з розмінування населених пунктів, об’єктів інфраструктури та земель сільськогосподарського призначення на звільнених територіях України, а саме на території Херсонської та Миколаївської областей.

Рятувальники нагадують, аби убезпечити своє життя – дотримуйся правил протимінної безпеки:
– зупиніться;
– не чіпайте;
– відійдіть на безпечну відстань, якомога далі;
– попередьте оточення;
– телефонуйте 101;
– маркуйте лише на безпечній для вас відстані.

Запам’ятайте! Ворог підступний та постійно вдосконалює вибухонебезпечні предмети. Активувати деякі боєприпаси може навіть найменший зовнішній вплив (удар, струс, тертя, нагрівання, радіохвилі).

 

Вода забрала життя 7 громадян, з них 1 дитина!

Одним з найрозповсюдженіших ризиків літнього періоду є надзвичайні події на водних об’єктах», – зазначає фахівець ДСНС Сергій Шумельний під час брифінгу з журналістами.

На території Запоріжжя та області діє заборона на відвідування прибережної зони річки Дніпро та закритих водойм, згідно з рішеннями регіональної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, місцевих комісій ТЕБ та НС, а також Радою оборони Запорізької області. Заборона діє ще з 2023 року, і ті водойми, які люди відвідують сьогодні – не мають паспорт безпеки.

Попри заборону та небезпеку відпочинку в непристосованих для цього місцях, населення все одно йде на водні об’єкти. Так у Запоріжжі та області з початку 2024 року, на воді загинуло 7 людей, з них 1 дитина. Ще чотирьом трагічним випадкам вдалося запобігти завдяки зусиллям аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Запорізькій області та Запорізької міської рятувально-водолазної служби.

Тому з метою збереження людського життя рятувальники нагадують: під час відпочинку біля води необхідно дотримуватись правил безпечної поведінки. Купатися дозволено лише у визначених та облаштованих місцях, не варто вживати алкоголь перед зануренням, діти завжди мають бути під пильним наглядом батьків, а підлітки поінформовані про небезпеки, які можуть трапитися у невстановлених місцях для купання.

 

Наталія СТІНА.

Фото Ганни ЛОГВИНЕНКО