Червоний промінь

Що зміниться з 1 листопада 2024 року

У листопаді життя українців дещо зміниться. В останній місяць осені по всій країні увімкнуть центральне опалення, а деякі сім’ї зможуть оформити субсидії на комуналку. У військовозобов’язаних змінять порядок бронювання, а в школах введуть безкоштовні обіди.

Тарифи на ЖКГ у листопаді 

Під час дії воєнного стану в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та опалення, але він не стосується електроенергії та холодної води. У листопаді вартість комунальних послуг залишиться колишньою:

  • тариф на світло – буде, як і раніше, 4,32 грн/кВт-год, а ті українці, у кого електричне опалення зможуть до 30 квітня наступного року платити 2,64 грн/кВт-год за умови, що споживатимуть до 2000 кВт/місяць;
  • тариф на газ – для користувачів “Нафтогаз” становить 7,96 грн/куб.м, в інших постачальників вартість за 1 кубометр газу може бути іншою;
  • тариф на воду – у великих містах його встановлює Національна комісія (НКРЕКП), і цей тариф залишається колишнім, але в невеликих містах тариф на вартість води регулює місцева влада, тому він може змінюватися;
  • тариф на опалення – як уже говорили, не може змінюватися, поки триває воєнний стан, і ще півроку потому.

Хоч вартість послуг ЖКГ не зміниться, суми в платіжках все ж зростуть. Адже в листопаді всім побутовим споживачам подадуть опалення. Деякі сім’ї можуть отримати субсидії на комуналку.

Субсидія на опалення 2024-2025

З настанням опалювального сезону стає актуальним питання субсидій. Субсидія на опалення у 2024 році розраховується індивідуально для кожної сім’ї. Якщо допомога оформлюється вперше, або змінилася кількість членів родини, то потрібно подати заяву до ПФУ. Іншим одержувачам субсидію призначать автоматично.

Також в Україні діє субсидія на дрова та електроопалення. Таку допомогу можуть отримати господарства, у яких немає центрального опалення.

Виплати ВПО в листопаді

Переселенці можуть оформити грошову допомогу, яку виплачуватимуть до лютого 2025 року. Насамперед виплати отримають такі категорії:

  • пенсіонери, у яких соцвиплати менші за 9 444 грн;
  • ті, хто має інвалідність 1 і 2 групи, діти з інвалідністю, які ще не досягли 18-ти, діти, які тяжкохворі;
  • діти-сироти та діти до 23 років, які не мають батьківського піклування, прийомні батьки та батьки-вихователі.

На дітей і тих, хто має інвалідність, передбачено допомогу в 3 тис. грн, для всіх інших – 2 тис. грн.

Нагадаємо, що зараз пенсіонери, які відносяться до ВПО і отримують додаткову допомогу від держави, але перебували на обліку до 24 лютого 2022 року (повномасштабного вторгнення РФ), повинні проходити кожні півроку ідентифікацію в Пенсійному фонді – щоб фонд переконався, що виплати пенсіонерам йдуть тим, кому вони призначені. Раніше УНІАН розповідав, як проводять ідентифікацію пенсіонерів в Україні та як її пройти без візиту до ПФУ.

Воєнний стан і мобілізація в листопаді 2024 року

Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану та мобілізації до 7 лютого 2025 року. Мобілізують усіх військовозобов’язаних українців, які не мають бронювання та відстрочки. З нововведень – призов чоловіків від 50 років здійснюватиметься тільки за наказом Генштабу. Раніше ми детально розповідали, як відбуватиметься мобілізація в Україні в листопаді та кого призвуть до армії.

Також у листопаді будуть зміни бронювання співробітників критично важливих підприємств. Через те, що в Україні занадто багато заброньованих військовозобов’язаних, 20 жовтня процедуру надання відстрочки скасували. До 15 листопада спеціальні комісії проведуть аудит підприємств критичної інфраструктури та визначать, чи не було порушень у бронюванні працівників. Раніше ми писали, кому з українців дозволили продовжити бронь.

Зміни в ПДР з 1 листопада

З 1 листопада 2024 року на водіїв чекають зміни в ПДР України, а саме в містах можна буде рухатися зі швидкістю не більше 50 км/год. Цього правила повинні будуть дотримуватися протягом зимового періоду, коли дороги через погодні умови стають більш небезпечними для їзди.

Також замінять дорожні знаки на тих ділянках доріг у містах, де можна було рухатися з більшою швидкістю.

Заміна 50 грн і 200 грн старого зразка

З 1 листопада Нацбанк України почне вилучати з обігу купюри 50 і 200 гривень 2003-2007 року випуску. Спеціально йти в банк і міняти гроші не потрібно. Крім того, старими банкнотами можна розраховуватися, як і раніше.

Безкоштовне харчування для учнів молодших класів

У листопаді в деяких українських школах почне діяти безкоштовне харчування в школах для учнів 1-4 класів. Дітям даватимуть гарячі обіди, навіть якщо вони не належать до пільгових категорій.

Безкоштовна їжа для школярів мала з’явитися ще в жовтні. Однак виділені з бюджету гроші на той момент ще не дійшли до шкіл.