З 9 травня гостинно відкрив свої двері для відвідувачів Запорізький дитячий ботанічний сад, звичайно, з дотриманням карантинних вимог – маски, соціальна дистанція. Якщо ви ще не були в цьому рослиному царстві, обов’язково його відвідайте. Навесні тут неймовірно красиво.
У розпалі – сезон бузку, разом з конвалією вони прекрасно пахнуть. Ще квітнуть різноманітні тюльпани, розпускаються півонії. А ось магнолія (фото 2) вже відцвітає, біля неї особливо активно усі фотографуються. Іще один об’єкт для селфі – Церсіс канадський (інша назва «Дерево Іуди»). Всі гілки та стовбур цього дерева вкриті дивовижними густими рожевими квітами. Кожен куточок ботанічного саду – шедевр рослинного навколишнього світу.
Якщо зазирнути до оранжереї, де ростуть екзотичні тропічні рослини, можна спостерігати рідкісне явище – розквітли одразу дві агави (фото 1). До цвітіння агава готується все своє життя – накопичує поживні речовини. Фаза цвітіння є роковою для неї. Через місяць вона загине, залишивши потомство у вигляді насіння. Також дорослим, а особливо – дітям, цікаво побачити справжні плоди кокоса та бананового дерева й ще багато казкових незвичайних рослин. У «Зимовому саду» в штучно створеному водоймищі приваблюють яскраві «Коропи коі» (фото 3).
Запорізький міський дитячий ботанічний сад – єдиний в Україні позашкільний заклад освіти. Він є бюджетною, неприбутковою позашкільною установою, що підпорядковується Міському управлінню освіти і науки Запорізької міської ради. З 1971 року ботанічний сад оголошений парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання світової системи природних ресурсів.
Сьогодні територія саду становить 14,6 га землі. До його складу входять навчальний корпус, дендропарк, оранжереї «Зимовий сад» та «Кактусарій», комплекс теплиць «Лимонарій», «Папороті», «Хризантеми», «Розарій», «Кали», квітники, альпінарії.
Ботанічний сад надає освітні та виховні послуги школярам і студентам, які збагачують свої знання про розмаїття світових природних ресурсів, переконуються, як впливає різне поєднання екологічних факторів на рослини. Студенти медичного університету та училища проходять фармакогностичну практику; студенти агротехнічного технікуму та ліцеїсти «Сервісу» – виробничу та переддипломну практику. Студенти кафедри садово-паркового господарства та генетики рослин національного університету виконують курсові, бакалаврські та магістерські роботи. Для студентів медичного університету, які вивчають ботаніку і фармакогнозію, ботанічний сад – це чудова база для практики.
А для нас, звичайних відвідувачів, це радість відпочити, помилуватися справжнім балом квітів та вишуканою красою весняної природи.
Наталія СТІНА.