Червоний промінь

Меморіал Хортицьких менонітів відкрили на Хортиці

На Хортиці у Запоріжжі 24 червня відбулося урочисте відкриття «Меморіалу Хортицьких менонітів». Як передає кореспондент Радіо Свобода, наразі на ньому представлені 15 нагробних плит з менонітського цвинтаря, що були замуровані у фундамент побудованої 1935 року комори. Про це пише “Радіо Свобода”.

Це перша черга меморіального комплексу, яким має бути вшанована пам’ять менонітів, що жили на території Запоріжжя та за радянського режиму зазнали репресій. Представлені в комплексі пам’ятки датуються 1793-1918 роками.

«Найбільш репрезентативні знахідки – ті, що були впізнавані, що мали певні ушкодження, які можна було прибрати і побачити настільки добре ми їх відрестраврували. Ми починали з каменів найстаріших кінця 18 сторіччя. Вони майже безіменні, лише з ініціалами, але вони у нас є найстарішими нагробками у Запоріжжі взагалі, мабуть. Представлені лікарі, промисловці, і каміння, яке гарний має вигляд. Спиралися на індивідуальні історії і вигляд нагробків. Далі будемо розширятися. Буде друга черга меморіалу – вже є генплан. Із знайдених пам’яток вдалося ідентифікувати близько 120 осіб з іменами, датами, родичами тощо. Реставрувати будемо по мірі розширення меморіалу», – розповів Максим Штатський, що керував археологічними роботами, під час яких виявлено надгробки.

Активну участь у розробці проєкту «Меморіалу Хортицьких менонітів» взяли участь нащадки запорізьких менонітів, що нині живуть закордоном, перш за все, у Канаді.