Аграний рік -2024 добігає кінця. Директорка Департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА Валентина Крамаренко провела брифінг щодо підсумків збору врожаю зернових в регіоні в поточному році.
Як зазначила пані Валентина, до 24.02.2022 в області оброблялось 1 млн. 880 тис. га ріллі.
Станом на цей час 80 % ріллі (майже 1,5 млн га) знаходиться на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться активні бойові дії.
Загалом на підконтрольних Україні територіях Запорізької області аграріями Василівського, Запорізького та Пологівського районів під урожай 2024 року було посіяно озимих культур на площі 108 тис. га – на 9 тис. га менше, ніж минулого року. Крім того, до недобору врожаю сільськогосподарських культур призвели несприятливі погодні умови – відсутність дощів у поєднанні із заморозками.
Через відносно спекотний початок літа збирання ранніх зернових та зернобобових культур у Запорізькій області в цьому році розпочалось на тиждень раніше ніж зазвичай, і станом на 24.07.2024 було завершено.
Ранні зернові і зернобобові культури зібрано на площі 122 тис. га та намолочено 295 тис. тонн при урожайності 24,2 ц/га.
Станом на початок листопада в області разом із пізніми культурами намолочено 339 тис. тонн зерна при урожайності 23,8 ц/га (у 2023 році було зібрано 383 тис. тонн зерна із середньою урожайністю 32 ц/га).
Також було намолочено:
* озимого та ярого ріпаку – 62 тис. тонн, урожайність якого склала 19,5 ц/га (у 2023 року було зібрано 65 тис. тонн із середньою урожайністю 22 ц/га);
* соняшнику – 176 тис. тонн при врожайності 15,4 ц/га (у 2023 році – 262 тис. тонн при врожайності 23 ц/га).
Після завершення збирання зернових культур проводились роботи на площі 128 тис. га по підготовці ґрунту під посів озимих культур.
Аграріями Василівського, Запорізького та Пологівського районів під урожай 2025 року посіяно:
* озимої пшениці – 93 тис. га (на 11 тис. га менше ніж під урожай 2024 року);
* озимого ячменю – 7,3 тис. га (майже у два рази більше, ніж під урожай 2024 року).
Крім того, завершено сівбу озимого ріпаку на площі майже 27 тис. га, що на 4 тис. га менше, ніж було під урожай 2024 року.
Уже зараз на майбутнє ведеться підготовка насіння ярих культур, закуповуються паливо-мастильні матеріали, добрива та запчастини до сільськогосподарської техніки.
Якщо говорити тільки про продовольче зерно, то його У 2024 році аграріями області зібрано 140 тис. тонн. Це дозволяє бути впевненими, що населення частини Запорізької області, яка не перебуває у тимчасовій окупації, буде повністю забезпечене хлібом, хлібобулочними виробами, борошном, та крупами за рахунок власного виробництва.
Також Валентина Крамаренко розповіла про фінансову державну підтримку агровиробників
Цьогоріч у вересня 2024 року тривав набір заявок від агровиробників з прифронтових територій для отримання держпідтримки (1000 гривень за гектар на території можливих бойових дій та 2000 гривень за гектар на території активних бойових дій):
“У Державний аграрний реєстр подали 323 заявки, у тому числі 259 заявок — це можливі бойові дії та 59 заявок — активні бойові дії. У Департаменті було розглянуто усі ці заявки, проведено два засідання комісії обласної з цього приводу. На засідання комісії затверджено 318 заявок. Це дуже важлива підтримка для наших аграріїв прифронтових територій. Кошти будуть розподілені Міністерством аграрної політики та продовольства”.
П’ять заявок, за словами Валентини Крамаренко, були відхилені:
“Дві заявки відхилені, тому що правильно зазначено в статистиці: у першій вони взагалі не подали до статистики звіт 4-СГ, а у другій — площа засіяних, засаджених сільгоспкультурами площ дорівнювала нулю. А саме ця підтримка стосувалася виключно земель, які засіяні, засаджені”.