Це пов’язано з прийняттям постанови КМУ №1 від 3 січня 2025 року щодо визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб відповідно до статті 46 Закону України ““Про Державний бюджет України на 2025 рік”.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” (стаття 46) передбачено застосування у 2025 році у період дії воєнного стану обмежувальних (зменшувальних) коефіцієнтів до пенсій, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів (ПМ), установлених для осіб, які втратили працездатність (2 361 грн), тобто є більшим від максимального розміру пенсії (23 610 грн).

Як зазначила начальник Головного управління ПФУ в Запорізькій області Світлана Жмурко, це стосується пенсій (пенсійних виплат), які призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, “Про Національний банк України”, “Про Кабінет Міністрів України”, “Про дипломатичну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про судову експертизу”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

“Тобто, та частина пенсійної виплати, яка перевищує 23610 грн, має помножуватися на коефіцієнт від 0,1 до 0,5”, – зазначила Світлана Жмурко.

Уряд у своїй постанову № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану”визначив розміри і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій.

Зокрема:

  • до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 грн) (далі – ПМ), застосовується коефіцієнт 0,5;
  • до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30 693 грн) – 0,4;
  • до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40 137 грн) – 0,3;
  • до частини пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), та не перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,2;
  • до частини пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,1.

Є і виключення – кілька категорій, до  пенсій яких обмежувальні коефіцієнті не застососвуються.

«У період воєнного стану у 2025 році, як зазначено в постанові, зменшувальні коефіцієнти не застосовуються до пенсійних виплат осіб, які брали безпосередню участь в АТО/ООС, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації.

Не застосовується коефіцієнт також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім’ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб», – розповіла Світлана Жмурко.

У постанові Кабміну сказано, що застосування обмежувального коефіцієнту здійснюється для справедливого розподілу фінансового ресурсу в умовах його обмеженості.

Зекономлена сума буде направлена на індексацію пенсій, яку, згідно закону, органи Пенсійного фонду України будуть проводити з 1 березня поточного року.