Червоний промінь

Як ЄС інвестує в наше спільне майбутнє, підтримуючи українську освіту

У цей непростий час Євросоюз висловив свою непохитну підтримку як Україні в цілому, так і українській молоді. Одним із ключових пріоритетів Європейського Союзу є формування системи освіти в Україні, гармонізованої зі стандартами ЄС. Це передбачає впровадження сучасних навчальних програм, комфортні умови навчання та рівні можливості для всіх учнів. ЄС давно і послідовно сприяє реалізації стратегічних пріоритетів в освітній сфері України, підтримуючи середню та вищу освіту, професійно-технічне навчання та оволодіння новими навичками. Інвестиції європейських партнерів в освіту – це внесок у майбутнє України та її відбудову. Нині понад 700 тисяч юних українців здобувають освіту у школах країн ЄС. Наші міжнародні партнери створюють всі умови для збереження їхнього зв’язку з Україною, що є важливим для подальшого повернення молоді для відбудови Батьківщини.

Програми Еразмус

Програма Erasmus+ забезпечує можливості обміну для викладачів і студентів, пропонуючи навчальні візити до країн ЄС, що дозволяє українській молоді отримувати сучасні знання та досвід. Понад 9 тисяч викладачів і молодих українців віком від 13 до 30 років скористалися програмами мобільності в межах навчання.

На сьогодні вже 465 українських студентів навчалися та навчаються на спільних магістерських програмах Еразмус Мундус з 2014 року. Окрім освітньої місії, вони виконують ще одну важливу роль «амбасадорів», які сприяють і підтримують Україну в Європі, а при поверненні – сприятимуть розвитку та реформам у своїй державі.

Минулого року Еразмус Мундус відсвяткував 20 річний ювілей. З 2004 року, після відкриття можливостей ступеневої академічної мобільності для країн всього світу, Європейська Комісія надала фінансування 749 українцям. Більше 600 випускників спільних магістерських та докторських програм працюють у різних сферах, секторах України та інших країн й роблять внесок до перемоги України, впроваджують ключові реформи у державному та приватному секторах, в освітніх та дослідницьких інституціях, органах влади, стартапах, інноваційних компаніях та інших. 

 

Безпечний простір

З початку повномасштабного вторгнення Росії ЄС спрямував понад 100 млн євро бюджетної та грантової допомоги на створення безпечного освітнього простору. Ці кошти витратили на відновлення шкіл, надання психологічної допомоги дітям, батькам, учителям. Як наголошує Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова, попри війну діти повинні мати можливість навчатися.

Ресурси, виділені для цієї мети, спрямовуються на найважливіші компоненти навчання в початковій, середній, вищій та професійно-технічній освіті та підготовці:

  • Реконструкція, ремонт та реконструкція шкіл
  • Створення безпечних і сучасних навчальних просторів
  • Підвищення обізнаності про мінні загрози
  • Психосоціальна підтримка дітей, вчителів та вихователів.

Через програму EU4Skills ЄС надає закладам профтехосвіти в Україні необхідну підтримку, аби вони могли продовжувати освітній процес. Навчальні заклади отримали ІТ-обладнання, включаючи ноутбуки, принтери та інтерактивні панелі. Це полегшить дистанційне навчання понад 20 000 студентів, які навчаються переважно у закладах, що були переведені з фронтових зон на безпечніші території.

Євросоюз запропонував різні програми підтримки, що мають на меті забезпечити стійкість та розвиток освіти, особливо в прифронтових регіонах, таких як Запорізька область.

 

Сучасне укриття у Запорізькій школі-інтернаті для дітей з порушенням зору

За підтримки Надзвичайної кредитної програми для відновлення України, що фінансується Європейським Союзом, та Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) у Запорізькій спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті «Орієнтир» за три місяці повністю відновили найпростіше укриття, що дозволило частково відновити навчання в очному форматі.

Запорізька область звернулася до ПРООН з проханням щодо допомоги у відновленні найпростішого укриття ще у лютому 2023 року. У червні проєкт ремонту оперативно погодили. Було заявлено про включення навчального закладу до переліку отримувачів міжнародної технічної допомоги в рамках Угоди між Урядом України та ЄС «Підтримка Європейського Союзу для Сходу України». За три місяці будівельних робіт повністю оновлене укриття готове приймати вихованців школи-інтернату.

Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Орієнтир» – це унікальний для нашої області заклад. Наразі тут навчається 230 дітей. 30 з них – тотально незрячі. Інші мають ті або інші порушення зору. Їхнє навчання потребує спеціальних умов та засобів навчання, підготовлених педагогів.

До повномасштабного вторгнення  до «Орієнтиру» приїжджали діти з усієї території Запорізького регіону. При школі діяв пансіон, тож батьки з віддалених куточків області та міста могли залишати їх на ночівлю. Після навчання з вчителями у першій половині дня на школярів чекало дозвілля, прогулянки, самопідготовка.

Під час масштабної реконструкції, загальний бюджет якої склав 120,9 тис дол., у найпростішому укритті навчального закладу модернізували усі комунікації: опалення, водо- та електропостачання, каналізацію. Підрядники встановили систему протипожежного захисту (включно з газоаналізаторами) та вентиляції, а також оновили сантехніку. Приміщення сховища обладнані енергоефективними вікнами з бронеплівкою та міжкімнатними дверима.

Це перше шкільне укриття в Україні, яке було відновлено за підтримки ЄС та ПРООН.

«Оновлене сховище повністю відповідає чинним будівельним нормам. Встановлена енергоефективна система вентиляції європейського зразку, яка дасть змогу нормально знаходитися всередині великій кількості людей. Укриття обладнане інвертором з двома акумуляторами загальною потужністю 9,6 кВт. Тобто за умови відключення світла резервне електричне живлення дозволить ще 48 годин забезпечувати сховище світлом, – розказала представниця Програми розвитку ООН, спеціалістка з фінансів та закупівель в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення з України та Програми відновлення України Тамара Бойко, яка координувала проєкт реконструкції. – У цьому укритті є тактильна навігація для людей з інвалідністю. У школі-інтернат «Орієнтир» навчаються діточки з вадами зору. Для них це важливо. Крім того, на кожній двері є напис шрифтом Брайля, щоб дітям було зрозуміло, що і де знаходиться».

Доступними для людей з інвалідністю зробили туалети та душові кімнаті. Укриття обладнано гусеничним сходовим підйомником для зручності маломобільної групи населення. У сховищі організовано пост медичної сестри. Також підготували мультимедійний клас для продовження занять в укритті, дитячий куточок та кухонне приладдя. Окрім оновленого сховища площею 172,5 квадратних метрів, у підвальному приміщенні закладу є ще два укриття приблизно такого ж розміру. Не таких сучасних, але паспортизованих ДСНС і допущених до використання згідно усіх нинішніх норм санітарно-безпекових норм.

* * *

Тривала війна створила чимало загроз для системи освіти в Україні. Це не лише руйнування матеріальної бази та вимушене повернення до онлайн-освіти, але й призупинення фінансування багатьох державних освітніх програм. 

Втім, післявоєнна відбудова України надасть поштовх процесу оновлення освіти в Україні. Для прикладу, лише у квітні 2023 року за фінансової підтримки Європейського Союзу в Україну доставили 5 тисяч планшетів для учнів молодшої школи для забезпечення можливості дистанційного навчання. Також Європейський Союз фінансував програми, які сприяли інтеграції дітей українських переселенців до шкіл ЄС, і створював  інструменти, за допомогою яких європейські школи або муніципалітети можуть ефективно надавати підтримку українським освітнім закладам, які постраждали від військових дій.

Але зміни в освіті не обмежаться оновленням матеріальної складової українських шкіл у процесі відбудови. Після початку повномасштабного наступу значна кількість українських дітей та їхні батьки могли на живому досвіді познайомитись із європейською шкільною освітою. Можна очікувати, що вони будуть вимагати схожих підходів після повернення в Україну.

Приєднання України до Європейського Союзу створить нові можливості для розвитку системи шкільної освіти. Зокрема, надасть можливість тісніше співпрацювати з європейськими школами та освітніми установами. Також Україна зможе брати участь у численних програмах розвитку шкільної освіти, фінансованих ЄС. Втім, важливо розуміти, що завершення реформи шкільної освіти є відповідальністю нашого суспільства та нашої держави, яку міжнародні партнери не виконають за нас.

Наталія Стіна.

Фото з відкритих джерел