Зміни ПДР, тарифи, перерахунок пенсій і мобілізація: ми зібрали всі зміни з 1 травня 2024 року в Україні.
Закон про мобілізацію
Закон про мобілізацію набуде чинності з 18 травня, повідомляє офіційне видання “Голос України.”
Основні положення закону про мобілізацію:
- люди з інвалідністю мають право на звільнення від служби;
- звільняються від служби ті, хто пройшов полон;
- жінки можуть піти служити лише за бажанням;
- особи зі статусом обмежено придатні мають пройти повторну лікарську комісію протягом 12 місяців;
- ті, хто отримав II чи III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року, окрім військовослужбовців, мають пройти повторний медогляд;
- скасовується строкова служба, запроваджується базовий військовий вишкіл на пʼять місяців. Початок – з вересня 2025 року;
- батьки-одинаки не підлягають призову;
- право на відстрочку від мобілізації мають багатодітні батьки.
Отримання чоловіками паспортів за кордоном
У ДП Документ попередили про зміни в отриманні паспортів громадян України у їхніх філіях за кордоном.
Згідно з повідомленням на сайті підприємства, після усунення технічних несправностей отримати паспорти за кордоном зможуть:
- громадяни, які подали свої заявки до 25 квітня (тобто до набуття чинності постанови Кабміну №443).
- громадяни, які належать до таких категорій осіб: люди з інвалідністю; опікуни над особами з інвалідністю; батьки дітей з інвалідністю; особи, які потребують постійного догляду; супровідники важкохворих дітей; особи зі складових Сил оборони та безпеки; постраждалі внаслідок військової агресії РФ проти України, які виїхали на лікування за кордон.
Чоловіки віком від 18 до 60 років, які сформували заявки, починаючи з 25 квітня, зможуть отримати свої паспортні документи лише в органах ДМС на території України.
Пересилання документів до закордонних філій ДП Документ не здійснюватиметься.
Старт НМТ
Тестування проходитиме:
- основні сесії: 14 травня – 25 червня;
- додаткові сесії: 11–19 липня.
Передбачено два періоди реєстрації для участі в НМТ:
- основний етап реєстрації – з 14 березня до 11 квітня включно;
- додатковий період – з 10 до 15 травня (для тих, хто не зміг з поважних причин зареєструватися під час основного періоду, або ж ті, кому відмовили в реєстрації. Зміни до реєстраційних даних можна буде внести до 19 травня).
З 8 травня зареєстровані учасники основних сесій НМТ зможуть завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення на проведення НМТ. Учасники додаткових сесій матимуть змогу дізнатися про дату, час і місце проведення тестування з 8 липня.
Інформацію про результати основних сесій НМТ опублікують в персональних кабінетах учасників до 2 липня, додаткових сесій – до 26 липня.
Реєстрація на ЄВІ у 2024 році
Основний етап реєстрації для участі в єдиному вступному іспиті (ЄВІ) буде проходити з 7 до 29 травня включно. Реєструватимуть у приймальних комісіях вишів, де набиратимуть до магістратури.
Абітурієнти отримають екзаменаційні листки з логіном і паролем для доступу в кабінет учасника на порталі Українського центру оцінювання якості освіти.
Додатковий період реєстрації триватиме з 17 до 21 червня. Це дасть змогу скласти екзамени тим, хто не зможе цього зробити в травні.
Що зміниться у ПДР з 1 травня
Уряд минулого року вніс зміни до правил дорожнього руху, а саме у пункт 9.8, щодо сезонного увімкнення ближнього світла фар.
Раніше водії зобов’язані були тримати фари увімкненими в період з 1 жовтня по 30 квітня. Тепер ці проміжки скасовані. Цю практику запозичили в країнах ЄС.
За порушення норми передбачено штраф у розмірі від 425 до 510 гривень.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг для ветеранів
Уряд спростив для ветеранів війни і членів їхніх сімей призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП). Відповідну постанову члени Кабміну ухвалили 27 грудня 2023 року, проте передбачили чотиримісячний період для технічних доопрацювань інформаційних систем. Тобто порядок запрацював 27 квітня 2024 року.
Що передбачає постанова:
- якщо ветеран війни (особа з інвалідністю внаслідок війни, учасник бойових дій, учасник війни) не може самостійно подати заяву на призначення пільг на ЖКП, – з травня 2024 року це зможуть зробити члени його родини;
- можна подавати єдину спрощену заяву – про взяття на облік як пільговика і про надання пільг;
- частину даних для призначення пільг Мінсоцполітики та Пенсійний фонд братимуть з інформаційних систем державних органів;
- можливе подання спрощеної заяви, крім паперової, також в електронній формі, зокрема, через Дію.
Пільгова ціна на газ і світло
Уряд затвердив постанову про пільгову ціну на газ для постачальників тепла та гарячої води для населення до кінця літа.
Тим часом Нафтогаз України продовжив до 30 квітня 2025 року включно дію тарифного плану Фіксований.
Тож із 1 травня 2024 року кубометр газу для клієнтів компанії й надалі коштуватиме 7,96 грн (із ПДВ).
Свої пропозиції до кінця квітня 2025 року оприлюднили й інші 11 газопостачальників, що присутні на ринку. Вартість блакитного палива для споживачів у них коливається від 7,70 до 9,99 грн за кубометр. Тож вартість газу для населення не зростатиме.
До 31 травня діятиме пільгова ціна на електроенергію для населення – 2,64 грн/кВТ-год.
Тарифи на воду
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, нові ціни на воду з 1 травня не встановлювала.
Однак слід враховувати, що тарифи на воду для кожного водоканалу можуть різнитися, тому детальну інформацію слід з’ясовувати у постачальників.
Перерахунок пенсій
У травні частині пенсіонерів проведуть перерахунок пенсій. Пенсії зростуть для тих, хто старше 70 років, а розмір їхніх виплат нижче за 10 340,35 грн.
Які надбавки передбачено:
- пенсіонерам від 70 до 74 років – 300 гривень;
- пенсіонерам від 75 до 79 років – 456 гривень;
- пенсіонерам від 80 років – 570 гривень.
Такі компенсаційні виплати встановлюються з дати досягнення віку 70, 75 чи 80 років, незалежно від виду пенсії та тривалості страхового стажу.
Як відомо, з 1 березня в Україні відбулася індексація пенсій, а з 1 квітня – автоматичний перерахунок пенсії для працюючих пенсіонерів із урахуванням оновленого страхового стажу.
Призначення субсидій
З 1 травня житлові субсидії на неопалювальний сезон для більшості одержувачів призначать автоматично – до 30 квітня 2025 року. Про це повідомляє Пенсійний фонд України.
Проте серед отримувачів субсидій є ті, кому субсидію призначать за їхніми заявами та декларацією про доходи та витрати.
На наступний сезон житлова субсидія призначається за особистим зверненням, якщо:
- заявник орендує житлове приміщення, за яке сплачує комунальні послуги;
- у домогосподарстві живуть внутрішньо переміщені особи;
- кількість осіб, які фактично проживають, менша, ніж кількість зареєстрованих;
- домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Субсидія на неопалювальний період надається й тим, хто має право на виплату, але впродовж опалювального сезону сума платежу за комунальні послуги та витрати на управління багатоквартирним будинком не перевищує соціальних норм. Тобто під час опалювального сезону субсидія становить 0 гривень.
Якщо заяву на субсидію подати після початку неопалювального сезону, виплати будуть нараховувати з місяця подання документів, але не раніше.