З 1 квітня 2024 року на громадян України очікує низка змін у різних сферах. Серед головних змін – це підвищення мінімальної заробітної плати, а разом з нею і мінімальної пенсії та податків.
Підвищення мінімальної заробітної плати
- Збільшення мінімальної зарплати: З початку квітня 2024 року мінімальна зарплата в Україні підвищиться на 900 гривень, піднімаючись з 7100 гривень до 8000 гривень на місяць.
Відповідно з 1 квітня зміняться показники, які залежать від розміру мінімальної зарплати:
- податок на доходи фізичних осіб — не менше ніж 1440 грн (8000×18%);
- військовий збір — не нижче 120 грн (8000×1,5%);
- мінімальна сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування — не менше ніж 1760 грн (8000×22%).
- максимальна сума єдиного внеску — 26 400 грн (8000×15×22%).
Також зміниться і максимальна база нарахування єдиного внеску, яка становить 15 розмірів мінімальної зарплати:
- у січні – березні – 106 500 грн;
- у квітні – грудні – 120 000 грн.
Востаннє мінімальну зарплату в Україні підвищували з 1 січня 2024 року (до 7100 грн).
Штрафи для роботодавців
Відтепер недобросовісні роботодавці, які порушують трудове законодавство, зазнають більших штрафів, які становлять від 16 тисяч до 128 тисяч гривень за порушення, такі як робота без оформлення трудового договору.
Збільшення окремих видів пенсій
- Підвищення мінімальної пенсії: Для 65-річних непрацюючих пенсіонерів зі стажем 30/35 років мінімальна пенсія зросте до 3200 гривень, що становить 40% від мінімальної зарплати.
Оскільки це вже друге підвищення за рік (з 1 січня цей показник пенсій зріс з 2680 до 2840 грн), то загалом з початку 2024 року підвищення мінімальної пенсії для пенсіонерів з повним стажем складе 520 грн.
Йдеться лише про тих пенсіонерів віком від 65 років із повним стажем, які вже не працюють. Працюючих пенсіонерів це підвищення не стосуватиметься.
Однак з 1 квітня відбудеться автоматичний перерахунок пенсій і для 654 тис. працюючих пенсіонерів (з урахуванням їх оновленого страхового стажу).
Звільнення строковиків із запасу
У квітні 2024 року розпочнеться процес звільнення в запас військовослужбовців, які виконали свій строковий термін через участь у війні, зокрема тих, хто залишився на службі після початку повномасштабного вторгнення РФ.
Верховна Рада прийняла закон про звільнення строковиків після закінчення строку військової служби під час воєнного стану в кінці лютого 2024 року. Цей закон передбачає, що вони будуть звільнені в запас у строки, визначені указом президента України.
Указом Президента України Володимира Зеленського від 7 березня 2024 року були визначені конкретні терміни звільнення. Згідно з ним:
- Звільнення строковиків відбудеться у квітні – травні 2024 року після підготовчих процедур, які включають заміну персоналу з точки зору оборонних завдань.
- Серед тих, кого звільнятимуть, будуть військовослужбовці зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Демобілізація строковиків розпочнеться 2 квітня і закінчиться 31 травня відповідно до затверджених графіків. Відповідно до відповідного указу, звільненим строковикам надається відстрочка від подальшої мобілізації на 12 місяців з моменту звільнення в запас, якщо вони не виявлять бажання продовжувати військову службу.
Точна кількість строковиків, яких буде звільнено, залишається невідомою. Офіційно цю інформацію не буде оприлюднено, проте зазначається, що майже всі строковики, які висловили бажання, будуть звільнені, залишивши лише тих, хто обрав продовження військової служби.
Розширення кола отримувачів виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)
На кінець березня уряд прийняв постанову, яка продовжує термін подання заяв на переоформлення виплат для ВПО до 30 квітня 2024 року, хоча оригінальний термін мав закінчитися в березні. Навіть ті, хто подасть заяви у квітні, отримають кошти з урахуванням березня.
Окрім того, та сама постанова Кабінету Міністрів розширює та уточнює перелік категорій внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які матимуть право на отримання допомоги від держави ще протягом шести місяців після подання заяви. Сума допомоги становить 2 тис. грн на дорослу особу та 3 тис. грн на особу з інвалідністю або дитину.
Ці категорії включають:
- Особи з тяжкими захворюваннями, яким не призначено інвалідність (і члени їх сімей);
- Діти, які знаходяться під опікою патронатного вихователя, самі патронатні вихователі, тимчасово перебуваючі в сім’ї родичів, знайомих, прийомних сімей або дитячих будинків сімейного типу.
У разі якщо середньомісячний дохід на одну особу в сім’ї не перевищує 9 444 грн, допомогу також можуть отримати:
- Особи, які опікуються дітьми до 3 років або дітьми віком до 6 років, які потребують догляду;
- Сім’ї з дітьми до 18 років або студентами до 23 років;
- Люди, що надають соціальні послуги на непрофесійній основі;
- Студенти віком до 23 років;
- Особи з інвалідністю ІІІ групи;
- Сім’ї пенсіонерів;
- Особи віком понад 55 років, які входять до категорії ВПО.
Якщо людина, яка підпадає під зазначені категорії, подасть заяву у травні, допомога буде призначена з місяця звернення, тобто з травня.
З 1 березня 2024 року виплата допомоги на проживання для ВПО була продовжена на пів року для деяких категорій, які отримували її протягом одного-двох років (мінімум вісім місяців). Такі виплати були продовжені передусім для тих, хто не може працювати, доглядає за дітьми або особами з інвалідністю, не має доходу або має низький дохід.
Виплата буде зупинена, якщо протягом двох місяців людина не допоможе собі у працевлаштуванні (при цьому вона не працює, не доглядає за дітьми чи особами з інвалідністю). Очікується, що протягом цього періоду ВПО зможуть:
- Зареєструватися в Центрі зайнятості;
- Стати фізичними особами-підприємцями та розпочати відповідну діяльність;
- Отримати допомогу для здобуття економічної самостійності/мікрогрант на розвиток бізнесу;
- Отримати ваучер на навчання та інше.
Нова допомога на дітей
Уряд запровадив допомогу на дітей, які залишились без батьківського піклування — “Дитина не одна”.
Допомога для дітей, що залишилися без батьківського піклування внаслідок війни, та не набули статусу сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, включає підтримку для родин, у яких тимчасово перебувають ці діти, з метою забезпечення їм необхідних умов та догляду.
Підставами для отримання виплат за програмою “Дитина не одна” можуть бути різні обставини, включаючи смерть або загибель батьків, їх перебування в тимчасовій окупації або у полоні держави-агресора, а також позбавлення свободи. Представник прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу, в якому тимчасово перебуває дитина, також може подати заяву на виплату.
Розмір виплат визначається залежно від віку дитини та наявності інвалідності:
- Для дітей від 0 до 6 років виплата складає 2,5 прожиткового мінімуму (6 407,5 грн).
- Для дітей від 6 до 18 років розмір виплати становить 2,5 прожиткового мінімуму (7 990 грн).
- Для дітей з інвалідністю виплата складає 3,5 прожиткового мінімуму (для дітей від 0 до 6 років – 8 970,5 грн, для дітей від 6 до 18 років – 11 186 грн).
Заяву на призначення допомоги може подати особа, до якої тимчасово влаштована дитина, якщо ця родина постійно проживає в Україні. Подання заяв можливе з кінця березня 2024 року, коли набула чинності відповідна постанова Кабінету Міністрів.
Заяву можна подати до:
- органів соціального захисту населення,
- ЦНАП
- виконавчих органів територіальних громад.
Надання допомоги може бути продовжено, якщо період тимчасового влаштування дитини в сім’ї рідних чи близьких теж продовжено наказом Служби у справах дітей.
Допомогу виплачує орган соціального захисту населення на особовий рахунок отримувача в уповноваженому банку, який він вказав при заповненні заяви. Також вона може виплачуватися у відділенні пошти за місцем проживання.
Чи буде збільшення комунальних тарифів у квітні?
Починаючи з 1 квітня, в Україні не буде збільшення цін на інші житлово-комунальні послуги. Тарифи на опалення, розподіл газу та електроенергію залишаються стабільними для побутових споживачів через діючий мораторій.
Для клієнтів Нафтогазу (що становить 98% споживачів) ціни на газ залишаються незмінними щонайменше до 30 квітня 2024 року, на рівні 7,96 грн/куб м. Ціни на газ в інших постачальників варіюються від 7,7 до 9,90 грн за кубометр.
Ціни на електроенергію плануються зберегти на тому ж рівні до кінця осінньо-зимового сезону. Після підвищення влітку 2023 року, вартість електропостачання для населення зараз складає 2,64 грн/кВт-год. Змін не передбачено з 1 квітня.
Щодо опалення, оскільки Кабінет Міністрів закріпив вартість газу для постачальників тепла до 15 квітня 2024 року, тарифи на опалення також залишаються стабільними. Виробники тепла для населення продовжуватимуть сплачувати за газ на рівні 7 420 грн за тисячу кубометрів (з ПДВ), а для бюджетних установ — 16 390 грн.
У регіонах, які постраждали від російських ударів по енергетиці, опалювальний сезон може бути закритий достроково. Наприклад, у Харкові опалення завершили з 26 березня через руйнування основних енергетичних об’єктів міста. У Києві та Житомирі опалення поступово вимикають з 28 та 30 березня відповідно.
Інші важливі зміни
- Ввезення гуманітарної допомоги: З 1 квітня для ввезення гуманітарної допомоги в Україну стала обов’язковою реєстрація в онлайн-системі, що забезпечить більшу прозорість та ефективність у розподілі допомоги.
- Реєстрація на НМТ через «Дію»: Триває реєстрація на участь у Національному мультипредметному тестуванні (НМТ) до 11 квітня 2024 року через застосунок «Дія».
- Збільшення вартості закордонного паспорту: Вартість оформлення закордонного паспорту для виїзду за кордон також зростає з квітня 2024 року у зв’язку зі зміною вартості бланків.