Під час війни люди стали менше платити за комуналку. Уряд України просить по можливості оплачувати платежі, щоб підтримати комунальну сферу та економіку в цілому. Щоб було легше це зробити, частина тарифів була заморожена.
Під час воєнного стану зупиняються виконавчі дії щодо стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги, але лише на території громад, де ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до затвердженого Мінреінтеграції переліку, або якщо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги здійснюється щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.
На сьогодні продовжується нарахування плати за комуналку і тим, чиє житло постраждало або зруйноване. Причина нарахування – постачальники послуг не мають інформації, яке житло зруйноване, а яке – ні, оскільки реєстр пошкодженого житла ще не створений. Тому продовжується нарахування щомісячних платежів за комуналку. Комунальні платежі нараховуються та у тому випадку, якщо власники залишили житло, квартира – порожня. У цьому разі, якщо показники лічильників не передаються, нарахування все одно відбуваються за соціальними нормативами споживання.
Нараховані таким чином борги будуть списані, коли буде зібрана інформація про пошкоджені, зруйновані будинки. Платежі будуть перераховані, коли власники житла передадуть актуальні показники лічильників. Всі інші повинні будуть сплатити борги протягом 3 місяців після закінчення воєнного стану.
Через повномасштабне вторгнення Росії багато українців втратили спроможність оплачувати рахунки. Тому у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який звільняє певну групу людей від сплати.
“Враховуючи стрімке зростання цін на всі товари, продукти та послуги, необхідний комплексний підхід для врегулювання питань зі сплати заборгованості за житлово-комунальні послуги”, – йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.
Відповідно до проєкту акту громадянам, які постраждали в наслідок збройної агресії РФ, можуть списати заборгованість за сплату комірного.
А якщо ЖКГ піде в суд?
Варто додати, що згідно із законопроєктом №7531 стягнення боргів за “комуналку” з особи через суд заборонене. Президент України ухвалив цей законопроєкт.
Однак через пів року після завершення воєнного стану, ця норма знову повернеться.