З початком повномасштабної війни РФ проти України різко збільшилася кількість внутрішніх переселенців (ВПО). Часто людям доводиться полишати свої домівки навіть без найнеобхідніших речей. За даними Міжнародної організації міграції, в Україні вже 6,5 млн ВПО. І перважній більшості з них потрібно знову створити всі життєві умови, в тому числі забезпечити засобами для існування. Для цього іноземні установи реалізують в країні спеціальні програми з виплат біженцям.
На даний момент, ще з 2014, Уряд автоматично надає власну допомогу внутрішнім переселенцям згідно з Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам: 3000 грн – особам з інвалідністю і дітям та 2000 грн – іншим особам. Для цього треба лише мати довідку внутрішньо переміщеної особи, яку можна оформити на порталі “Дія” або в відділі ЦНАП, де така особа має притулок на найближчий час.
З березня 2022 року Кабмін доповнив відповідну постанову. В областях, де ведуться бойові дії, включаючи Запорізьку, держава спільно з ООН почала впроваджувати дві програми щодо додаткових заходів із соціальної підтримки для біженців. Це проект Управління Верховного комісара ООН у справах біженців внутрішньо переміщених осіб та проект Всесвітньої продовольчої програми ООН. Ці види допомоги надаються додатково до допомоги держави. Отримати ці гроші можна через одне з агентств. Їх перелік невичерпний, але можна назвати основні, які діють зокрема на території Запорізької області:
- місія Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні (МККК) спільно з Товариством Червоного Хреста України (2500 грн на особу);
- програма від ЮНІСЕФ “Спільно” (для цілих сімей не більше 5 осіб, 2200 грн на особу);
- Норвезька рада у справах біженців (реєстрація через чат-бот Whatsapp за номером 0800609844. Треба відправити повідомлення з текстом “NRC”).
Право на допомогу за рахунок коштів Всесвітньої продовольчої програми ООН та за рахунок коштів Управління Верховного комісара ООН у справах біженців мають внутрішньо переміщені особи, які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”. Відомості про про таких осіб мають бути включені до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Допомога оформлюється автоматично і не потребує окремого звернення особи. Міністерство соціальної політики самостійно формує і передає Всесвітній продовольчій програмі ООН/Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців перелік внутрішньо переміщених осіб взаємоузгоджених вразливих категорій. Для додаткової інформації необхідно звертатися за номером 0800307711.