Червоний промінь

Світом шириться мавпяча віспа. Що це за хвороба

У світі почастішали випадки мавпячої віспи. Спалахи фіксують і в Європі.

Зокрема, на початку травня 2022 року у Великій Британії поставили перший діагноз пацієнту, який нещодавно їздив до Нігерії, де, ймовірно, і підхопив вірус перед поверненням на батьківщину, зазначається в звіті ВООЗ. Зараз у Великій Британії вже 9 підтверджених випадків, а загалом в Європі захворіли вже понад 100 людей.

Всесвітня організація охорони здоров’я скликає термінове засідання, щоб обговорити спалах мавпячої віспи.

Водночас у ВООЗ зазначили, що проводять щоденні зустрічі щодо віспи мавп, оскільки вірус продовжує поширюватися по всьому світу, каже прессекретар організації.

Ймовірно, основними темами розмови буде те, як поширюється вірус та його розповсюдженість серед геїв і бісексуалів, а також ситуація з вакцинацією.

Хвороба, вперше виявлена у мавп, зазвичай поширюється при тісному контакті і рідко поширюється за межі Африки, тому ця серія випадків викликала занепокоєння. 

Людині хвороба передається через укус інфікованої тварини. Або якщо доторкнутися до її крові, рідин організму, плям, пухирів або струпів на тілі

Заразитися віспою мавп можна, вживаючи в м’ясо інфікованої тварини, яке не було ретельно прожарене, або торкаючись інших продуктів інфікованих тварин (наприклад, шкіри або хутра).

Хвороба нешвидко поширюється між людьми, тому заразитися нею від іншої людини важко.

Вірус поширюється через дотик до одягу, постільної білизни або рушників, якими користувалася інфікована людина. А також через дотик до пухирів або струпів на шкірі та через чхання та кашель.

До появи перших симптомів зазвичай проходить 5-21 день.

Серед них:

  • висока температура;
  • головний біль;
  • болі в м’язах;
  • біль у спині;
  • тремтіння (озноб)
  • виснаження.

Висип на шкірі, зазвичай, з’являється через 1-5 днів після появи перших симптомів. Спершу він з’являється у вигляді плям на обличчі, потім поширюється на інші частини тіла.

Його іноді плутають з вітряною віспою. Згодом плями перетворюються в маленькі пухирці, наповнені рідиною. З часом вони утворюють струпи, які пізніше відпадають.

Лікування віспи мавп спрямоване на полегшення симптомів.

Хвороба зазвичай легка, і більшість людей одужують за 2-4 тижні.

Однак людині доведеться залишитися в спеціалізованій лікарні, щоб запобігти подальшому розповсюдженню інфекції.

Існує два основних штами: штам Конго, який є більш важким – із смертністю до 10% – і штам Західної Африки, смертність якого становить близько 1%.

Чи є вакцина проти віспи мавп?

Спеціальної вакцини проти віспи мавп не існує, але вакцина проти звичайної віспи дійсно забезпечує певний захист, кажуть у Національній службі здоров’я Великої Британії.