Червоний промінь

Надважливий день. В Україні – День захисників та захисниць і ще 4 свята одразу

Сьогодні, 14 жовтня, є вкрай важливим днем для всіх громадян. Наша країна відзначає відразу декілька важливих свят та дат. Це День захисників і захисниць України, 80-річчя створення Української повстанської армії, День українського козацтва, День Покрови та 79-ту річницю визволення міста від нацистських загарбників (День Запоріжжя). Всі як один пов’язані з непростим минулим і теперішнім України, допомагають нам пам’ятати, хто ми є і в чому наша місія зараз.

Нове свято героїчних воїнів

В 2014 році 14 жовтня стало державним святом – Днем захисників і захисниць (до 2021 року воно офіційно називалося Днем захисника). Свято встановлено Указом Президента, аби вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу. Воно замінило собою День захисника Вітчизни, яке було спадком радянської системи та відначалося 23 лютого. Цього року, коли наші воїни вже майже 8 місяців дають відсіч агресору, ми всі знову й знову дякуємо їм за стійкість та відвагу, вшановуємо пам’ять полеглих, згадуємо звитяги попередніх поколінь, представники яких своїм героїзмом і жертовністю здобували та відстоювали свободу і незалежність України.

До громадян з приводу свята звернувся український лідер Володимир Зеленський. “З тобою, Воїне, в окопі вся наша держава, все, що у нас є і таке дороге для нас. З тобою майбутнє дітей. Золото перемог наших спортсменів. Наша поезія, мистецтво, наука. З тобою Софія і Палац Потоцьких. Наша Хортиця і наша Лавра. Поруч із тобою наша Сотня Небесна. І повага наша, наша віра і наша любов. Бо держава наша – то є матір для всіх захисників і захисниць. За тобою – Україна, яка точно знає, чого хоче і що цінує. За тобою – історія, яка йшла до цих героїчних днів довгі століття, щоб ти зараз, Український Воїне, спрямував її у правильне русло – назавжди. У правильне – для України. Я знаю, що тобі дуже важко. Я знаю, як на тебе тисне цей ворог. Я знаю, що вони роблять. Але я знаю, що ти міцний, і ми зробимо все, щоб ти був ще міцнішим”, – промовив Президент в відеозверненні. Привітав українців і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, чітко вказавши, що ми повертаємо своє, і ніхто нас не зупинить.

Запорізька ОВА 14 жовтня організувала низку заходів, присвячених Дню захисників і захисниць. Перш за все начальство ЗОВА та очільники районних військових адміністрацій провели в Запоріжжі церемонію покладання квітів до меморіалу на Алеї Захисників України. Чиновники, серед яких був і губернатор Олександр Старух, запалили лампадки пам’яті. Це знак вдячності героям, які полягли за незалежність нашої держави, сказав він. Також задля увіковічення подвигів загиблих воїнів, у пам’ять про тисячі героїв було покладено початок створення символічної Алеї червоних калин. “Ця рослина – пам’ятник в українській національній традиції. У нас є пісня про калину, гімн боротьби. Об’єднуючи ці дві складові, ми вирішили зробити калинову рощу”, – підкреслив Старух.

В цей же день очільник ЗОВА урочисто вручив нагороди військовим, які воюють на запорізькому напрямку. Губернатор впевнений, що невдовзі буде запроваджено медаль “За оборону Запоріжжя”, а також “За визволення” всіх окупованих земель області – Василівки, Енергодару, Мелітополя, Токмаку, Приморську тощо. Старух не сумнівається, що вже невдовзі нові нагороди чекатимуть на своїх героїв, розповіли в Департаменті культури та інформаційної політики ЗОВА.

Не обійшлося й без технічної підтримки чоловіків та жінок, які зараз на передовій. За участі Старуха відбулась передача двох автомобілів Renault для потреб однієї з військових частин Національної гвардії. Транспортні засоби були придбані за кошти, які виділила обласна влада. Ще дві машини знаходяться в дорозі й скоро також будуть передані на фронт.

Окрім цього, в КЗ “Запорізький обласний краєзнавчий музей” Запорізької обласної ради відкрилася виставка “Зброя культури”, присвячена нашим героям. Члени обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України за участі діючих військовослужбовців та ветеранів АТО/ООС, представників обласної влади та мешканців регіону розмалювали фрагменти зброї, привезеної з Донеччини. Ці 15 арт-об’єктів є культурно-мистецькою згадкою про мужність та хоробрість наших воїнів. Крім цього, в рамках проєкту була представлена література, присвячена 80-й річниці створення УПА з фондів Запорізької обласної наукової бібліотеки.

Два свята міста-колиски козацтва

Та День захисників і захисниць не єдине свято, що відзначається сьогодні. 14 жовтня – День Запоріжжя та 79-та річниця визволення міста. 1943 року обласний центр був звільнений від нацистських загарбників. Тоді фронт покотився далі на захід, нагадав секретар міськради, т.в.о. мера Анатолій Куртєв у своєму вітальному зверненні до запоріжців. “Тоді, в 43-му, наші земляки також потерпали від жорстокого ворога. І врешті-решт вони його здолали. Проте історія вирішила перевірити нас на міцність ще раз. У ці дні в місті лунають не святкові салюти, а вибухи від ворожих обстрілів. Але навіть під прицілом рашистських ракет наше старовинне, козацьке, працьовите, гостинне, чудове і незламне Запоріжжя не здається в полон відчаю. Ми обов’язково повернемо собі мирне і гідне життя. Все у нас буде. Так само, як і наші предки, ми Переможемо, з честю переживемо важкі часи, пом’янемо загиблих, загоїмо воєнні рани і відновимо наше рідне Запоріжжя та наш неповторний проспект Соборний. З Днем міста вас, мужні та оптимістичні запоріжці!”, – написав Куртєв на офіційному сайті ЗМР.

Козаки – обличчя сміливості і мужності народу

14 жовтня паралельно з іншими святами відзначається День українського козацтва. Козаки є уособленням сміливості і мужності українського народу. З давніх-давен ці воїни боролися за свободу і незалежність, уславилися хоробрими і відважними захисниками людей, а також Держави. Крім того, козаки завжди шанували Діву Марію – молилися їй і просили допомоги у своїх справах. Згідно з переказами, 14 жовтня козаки скликали Раду, обирали гетьмана і визначалися з подальшими військовими планами

Що стосується традицій на День козацтва, в мирний час у багатьох містах України люди влаштовували тематичні фестивалі та конкурси, ігри та змагання. Одна з головних традицій – виконання гопака – народного українського танцю. Молоді люди змагаються між собою в цьому мистецтві, вихваляючи своїх предків. Зараз, в період воєнного стану, всі масові заходи заборонені, тому національне свято відзначити з розмахом не вийде, однак, віддати данину поваги своїм предкам і привітати сучасних захисників країни все-таки варто.

Пресвята Богородиця, яка зберегла Константинополь

Християни східного обряду сьогодні відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. День вважався кордоном між осінню та зимою, а саме свято присвячене подіям 910 року, що сталися в Константинополі. Свято було встановлено на Русі в другій половині ХІІ століття. Причиною стало божественне диво – явлення Пресвятої Діви святому Андрію Константинопольському разом з його учнем Єпіфанієм. Розкривши над віруючими, які молилися в храмі, омофор, Богородиця опустилася на коліна і довго молилася Богу про християн. Після цього вона зняла зі своєї голови покров і простягнула його над людьми, що молилися в храмі, зробивши їх невидимими для ворогів. Це дало їм сили, і вони перемогли ворога, що оточив місто. Існують деякі повір’я, прикмети та заборони, які притаманні святу Покрови Пресвятої Богородиці. Так, 14 жовтня забороняється:

  • відмовляти в гостинності;
  • вживати алкоголь, переїдати;
  • сваритися, злитися, сквернословити;
  • бажати зла іншим;
  • працювати, робити хатню роботу.

Народні повір’я та прикмети:

  • на Покрову до обіду – осінь, після обіду – зимонька-зима;
  • на Покрову зима снігом покривається, морозом одягається;
  • якщо білка на Покрову чиста (полиняла), то осінь буде гарною;
  • яка Покрова, така й зима;
  • якщо в цей день немає снігу, то вже до грудня не випаде;
  • із Покрови починався період весіль;
  • яка дівчина раніше за всіх у храмі цього дня свічку Богородиці поставить, та найшвидше заміж вийде;
  • весілля в день Покрови – до міцного шлюбу;
  • до кого юнак на Покрову залицяється, до тієї скоро свататися прийде;
  • сніг у день весілля – на щастя та взаєморозуміння;
  • незаміжнім дівчатам цього дня було прийнято ходити з хусткою на голові – покровом, який символізував допомогу Богородиці в пошуках нареченого.

Повстанці-націоналісти об’єдналися в УПА

Також цьогоріч 14 жовтня відзначається 80-та річниця заснування Української повстанської армії. УПА – це армія, яка боролася за цілісність та незалежність України. Її існування – одне з найбільших явищ в історії країни у 20 століття. Воїни без вагань жертвували своє життя заради держави. Згідно з постановою УЦРБ від 30 травня 1947 року вважається, що 14 жовтня 1942 року є днем заснування УПА. Польовий старшина Сергій Качинський (під псевдонімом “Остап”), сформував перший відділ УПА в місті Сарни, а з 1943 року підрозділи ОУН(б) почали офіційно називатися “Українською повстанською армією”. В лави військового утворення входили добровольці, які мали націоналісті погляди й хотіли, щоб Україна була незалежною. Самі ж воїни УПА 14 жовтня святкували День зброї.

Зараз українська армія також самовіддано бореться за нашу незалежність і волю. Тому цього року всі ці чотири свята вкрай важливі для кожного з нас. Віримо, що дуже скоро ЗСУ проженуть кожного окупанта з нашої землі, і на всій території нашої країни настане мир. Зі святами, українці! Слава Україні! Героям слава!