Червоний промінь

Україна в ООН добивається конфіскації активів РФ на свою користь

Україна лобіює в Генеральній асамблеї ООН ухвалення резолюції, яка стане основою для створення міжнародного механізму компенсації, який може призвести до арешту російських державних активів за кордоном на суму до $300 мільярдів. Про це пише The Guardian із посиланням на джерела. Репарації у спільній заяві підтримали міністри фінансів Естонії, Латвії, Литви та Словаччини.

За даними видання, заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра минулого тижня була в Лондоні, щоб обговорити це питання з МЗС Британії. Вона здійснила цей візит після лобіювання в Комітеті міністрів Ради Європи в Страсбурзі разом з Оленою Зеленською. Мудра очолювала детальні юридичні та політичні дискусії щодо репарацій, проводячи переговори в Німеччині, Парижі та Брюсселі та з помічником міністра фінансів США Елізабет Розенберг.

Минулого тижня Комітет міністрів РЄ ухвалив рішення щодо забезпечення відповідальності Росії за агресію. У заяві комітет “із зацікавленістю відзначив пропозиції України щодо створення спеціального трибуналу для розгляду злочинів агресії проти України та комплексного міжнародного механізму компенсації, включаючи, як перший крок, міжнародний реєстр збитків”. У червні Міністерство юстиції США заявило, що уряд держави та її союзники заморозили активи російської еліти на суму $30 млрд, разом з активами російського центрального банку на суму $300 млрд, які зберігаються за кордоном.

Санкційне законодавство Британії та ЄС дозволяє державам заморожувати активи російського центробанку та деяких олігархів, але не передбачає остаточного арешту, не кажучи вже про їхню односторонню передачу до фонду для відновлення України. Міністр фінансів США Джанет Єллен заявила, що репарації будуть незаконними згідно з чинним законодавством США. Одна, є думка, що Сполучені Штати можуть застосувати Закон про торгівлю з ворогом або Закон про міжнародні надзвичайні економічні повноваження.

Раніше принципову підтримку цієї ідеї висловлювала прем’єрка Британії Ліз Трасс – ще в якості міністра закордонних справ. Але останнім часом вона не повторювала цю пропозицію.