Червоний промінь

Влітку стартує продаж землі: що треба знати

У березні 2020 року  Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», від 31.03.2020 № 552-IX, який набирає чинності 1 липня 2021 року.

Розглянемо ключові зміни.

Набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть, зокрема:

а) громадяни України;

б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;

в) територіальні громади;

г) держава.

Однак, слід звернути увагу на основні строки запуску обігу права власності на ділянки сільськогосподарського призначення:

  • в період з 1 липня 2021 року до 1 січня 2024 року – між громадянами України, державою, територіальними громадами;
  • з 1 січня 2024 року – за участі юридичних осіб, створених за законодавством України з певними обмеженнями (створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади)
  • після схвалення рішення на референдумі – за участі іноземних юридичних осіб та громадян.

У той же час, законодавством встановлений і перелік осіб, яким за будь-яких умов, у тому числі у разі схвалення на референдумі рішення, забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Звертаю увагу, мораторій на відчуження земель державної та комунальної власності залишається чинним, а отже набуття таких земель є неможливим.

Хто та скільки зможе придбати земельних ділянок сільськогосподарського  призначення?

У період до 1 січня 2024 року дозволено обіг земель між громадянами України. При цьому загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати 100 га. Для юридичних осіб діятимуть аналогічні умови чинного мораторію.

Аналізуючи норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» консолідація таких земель громадянином України, а також юридичними особами (враховуючи законодавчі обмеження) в розмірі 10 000 га можлива буде з 1 січня 2024 року.

Також слід звернути увагу, що купівля-продаж земельної ділянки здійснюється з дотриманням переважного права на її придбання. Переважне право викупу земельних ділянок мають їх співвласники та орендарі (за виключенням певних винятків).

Важливим для реалізації права викупу землі наявність всіх передбачених законодавством документів, зокрема документів,  що підтверджують право власності на земельну ділянку (свідоцтво про право власності на земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, чи державний акт). У разі відсутності кадастрового номеру земельної ділянки відчуження буде неможливим – необхідно буде зареєструвати земельну ділянку та присвоїти їй цей номер.     

Вікторія ГАМАЮНОВА,

старший юрист юридичної компанії «Майстро і Беженар».