Червоний промінь

Щодо нових можливостей добровільної участі у  державному пенсійному страхуванні

Наприкінці 2022 року було ухвалено Закон України від 04.11.2022 № 2734-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» (Закон), який спрощує механізм добровільної участі громадян у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні. На його виконання впроваджено цифровий інструмент для можливості сплачувати пенсійні страхові внески особою на свою користь та на рахунки інших людей дистанційно, без відвідування державних установ.  Таким чином людина має можливість формувати свій страховий стаж в Україні та по досягненню пенсійного віку отримувати відповідну пенсію. Також, це інструмент для тих благодійників, хто бажає у прозорий спосіб підтримати пенсіонерів – найбільш вразливу категорію, особливо в умовах війни.

Хто може брати участь? 

Добровільну участь у пенсійному страхуванні можуть брати як застраховані, так і не застраховані особи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі. Також, передбачена можливість сплати страхових внесків на користь третіх осіб. 

Умови добровільної участі. Як ними скористатися? 

Необхідно укласти Договір з Пенсійним фондом України, сплатити внески за себе, або на користь іншої особи. Договір укладається в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України шляхом приєднання до Типового договору про добровільну сплату страхових внесків. Для цього потрібно авторизуватись за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), засобами порталу «Дія» або системи GOV.ID. 

 

Як визначається розмір внесків та термін їх сплати? 

Людина самостійно визначає, скільки часу бажає сплачувати внески після укладання Договору, періодичність сплати страхових внесків та їх розмір. Сплачені внески обліковуються автоматично після надходження коштів на рахунок Фонду. Інформація про сплату внесків не потребує подачі жодних звітів. Повідомлення про сплату надійде в особистий кабінет застрахованої особи, на користь якої сплачено внески, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. 

Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України. Цей місяць буде зараховано до страхового стажу та за нього буде враховано заробітну плату – для незастрахованих осіб, а для застрахованих – буде збільшено зарплату для обчислення пенсії. Для того, щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць,сума добровільного внеску повинна бути не меншою від розміру мінімального страхового внеску, який становить 22% від мінімальної заробітної плати, з 1 січня 2023 року це 1474 грн. 

Наприклад: якщо по Договору за певний місяць сплачено
2 тисячі гривень, то для застрахованої особи місячний заробіток, який буде враховано при обчисленні пенсії, збільшиться більш як на 9 тисяч гривень. Фактично кожні 100 гривень добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату, яка буде врахована для призначення пенсії, майже на
455 гривень. Якщо з урахуванням добровільно сплачених страхових внесків та фактично сплаченого роботодавцем за застраховану особу єдиного внеску заробітна плата перевищить за відповідний місяць максимальну величину, з якої сплачуються страхові внески (100500 грн), частина страхових внесків зарахується в рахунок наступного місяця.

Таким чином, сплачені внески – це набутий страховий стаж або збільшена заробітна плата для майбутньої пенсії.

Відповідні сервіси вже реалізовані Пенсійним фондом України. Спрощений механізм участі у добровільному страхуванні відкриває широкі перспективи, зокрема українцям, які працюють за кордоном та хочуть набути страховий стаж в Україні. 

Що таке благодійні пожертви? 

Прийнятий Закон дозволив здійснювати пожертви на виплату пенсій нинішнім пенсіонерам. Пенсійним фондом України розроблено відповідний Порядок сплати благодійної пожертви та виплати її частини пенсіонерові (третій особі). До фінансування пенсійних виплат має можливість долучитися будь-яка юридична або фізична особа, громадянин,  який проживає в Україні або за кордоном.  На окремий рахунок Пенсійного фонду України може бути сплачена певна сума коштів, яка спрямовуватиметься на пенсійні виплати конкретному пенсіонеру або буде використана як додатковий фінансовий ресурс Фонду. 

Які бувають благодійні пожертви? 

Благодійні пожертви можуть бути персоналізованими або знеособленими. У разі здійснення персоналізованої благодійної пожертви 70 % суми спрямовується для виплати пенсії обраному  пенсіонеру. Решту 30 % буде спрямовано на фінансування пенсій всіх пенсіонерів. 

У разі здійснення знеособленої благодійної пожертви вся сума використовується для виплати пенсій в солідарній пенсійній системі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області