Червоний промінь

Буряк розповів про заходи безпеки на ДніпроГЕС: “Підірвати її майже неможливо”

Загроза підриву окупантами Каховської гідроелектростанції, яка наразі замінована, викликала схвилювання в українців у зоні потенційного затоплення. За даними ГУР, це можуть бути 80 населених пунктів, включно з Херсоном. До Запоріжжя хвиля не дійде, проте в місті є своя ГЕС – Дніпровська. Очільник ЗРДА Олег Буряк в ефірі телеканалу “Київ” розповів про технічні характеристики греблі, її стійкість до вибухів, а також яких заходів безпеки щодо ДніпроГЕС зараз вживає міська влада.

Буряк провів невеликий історичний екскурс. Він нагадав, що запорізька ГЕС є найвищою. Її будівництво розпочалося в 1927 і завершилось у 1932. Станція дуже міцна, і для того, щоб її підірвати, потрібно закладати вибухівку до основи греблі. “Це так звані «бики» – те, що пидпирає монолітну залізобетонну конструкцію ДніпроГЕС. Для її підриву потрібно взяти місто Запоріжжя. А ми його здавати точно не збираємось”, – запевнив голова райдержадміністрації. Якщо не брати до уваги пряме мінування греблі, зруйнувати її може тільки дуже потужний вибух зовні, на кшталт ядерного. Проте Буряк сумнівається, що це можливо, оскільки “це буде вже радикальний розвиток подій”. На підрив такої споруди потрібно 500 кілотонн вибухівки. Тому запорізька влада наразі розглядає лише питання прориву дамби – та навіть це в окупантів у нинішніх умовах не вийде, впевнений очільник району.

Що ж до Каховської ГЕС, вона під контролем РФ, тому греблю можна замінувати зсередини та підірвати. Але вона розташована нижче за течією Дніпра, тож її руйнація на місто та область ніяк не вплине. “А от якщо підірвуть Кременчузьку ГЕС або вище, по верхній течії – на нас піде хвиля. Щоб ця хвиля дійшла до Запоріжжя, знадобиться 5 годин”, – повідомив Буряк.

Незважаючи на безпечну ситуацію з Каховською станцією для Запорізького краю, на Дніпровській ГЕС вирішили перестрахуватися. На робочих нарадах відпрацьовують етапи скиду води та евакуаційни заходи по лівому та правому берегах Дніпра. На засіданнях обов’язково присутні представники самої ДніпроГЕС, які надають фахові консультації. Окрім них, туди запрошують працівників “Запоріжжяобленерго”, “Запоріжгазу”, військових, бійців ДСНС та адміністрації тих територій, які можуть потрапити під затоплення. Місцева влада розробляє генеральний план заходів по частинах, аби всі структури відповідали за свій напрямок роботи. Ззагальним об’єднувальним процесом керує Запорізька ОВА в обличчі очільника Олександра Старуха. “Саме таким чином ми контролюємо ситуацію”, – заспокоїв місцевих мешканців голова ЗРДА.