Червоний промінь

В перелік “Доступних ліків” додали два важливі напрями

В урядовій програмі “Доступні ліки” відтепер з’явилися два нові напрями – це хронічне обструктивне захворювання легень та хвороба Паркінсона. Як повідомили в Національній служба здоровʼя України, Міністерство охорони здоров’я затвердило новий Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 20 жовтня 2022 року. Він набув чинності 31 жовтня, передає медіаплатформа Forpost.

Голова НСЗУ Наталія Гусак підкреслила, що війна не скасувала плани розширювати програму. В цей час люди з хронічними хворобами ще вразливіші. Тому цього року в програму реімбурсації увійшли нові препарати для людей з хронічним обструктивним захворюванням легень та хворобою Паркінсона. “Лікування від цих хвороб не існує. Однак їх симптоми полегшуються завдяки безперервному прийому ліків. Тепер українцям з цими діагнозами надано доступ до ліків в будь-якому куточку країни. Це також зніме фінансовий тягар з пацієнтів: вартість ліків відшкодовуватиме аптекам Національна служба здоров’я України”, – пояснила Гусак. 

В оновленому реєстрі міститься 462 лікарські засоби. З них 149 – повністю безоплатні, а 313 – з доплатою:

  • 381 лікарський засіб, окрім комбінованих та інсулінів (98 – безоплатні, 283 – з доплатою);
  • 9 лікарських засобів комбінованої дії (6 – безоплатні, 3 – з доплатою);
  • 72 препарати інсуліну (45 – безоплатні, 27 – з доплатою).

Хронічне обструктивне захворювання легень – невиліковне і одне з найпоширеніших захворювань. ХОЗЛ є найчастішою причиною інвалідизації і летальності серед усіх захворювань респіраторної системи. Люди з ХОЗЛ страждають від ускладненого дихання, важкої задишки, хронічного кашлю. Симптоми хвороби полегшують за допомогою препаратів. Для лікування в програму реімбурсації ввійшли такі лікарські засоби: Будесонід + Формотерол (Formoterol + Вudesonide), порошок для інгаляцій, інгаляції (порошок, аерозоль), Сальметерол + Флютиказон (порошок для інгаляцій). Щоб отримати електронний рецепт на ці препарати, пацієнтові необхідно звернутися до лікаря первинної медичної допомоги: сімейного лікаря або терапевта. Під час воєнного стану українці можуть звернутися до будь-якого лікаря ПМД навіть без декларації.

Хвороба Паркінсона найчастіше зустрічається в літніх людей. Через старіння населення у всьому світі діагноз має чи не найбільші темпи поширення з-поміж неврологічних захворювань. Наразі не існує способу лікування недугу, але доступні препарати, які допомагають полегшити симптоми та підтримувати якість життя. В програмі реімбурсації відтепер такі лікарські засоби: Біпериден (Biperiden, таблетки), Леводопа + Карбідопа (Levodopa + Carbidopa, таблетки, в тому числі й пролонгованої дії). Порядок отримання ліків при хворобі Паркінсона буде визначено після ухвалення відповідних нормативно-правових актів.


В програму “Доступні ліки” також входять лікарські засоби для лікування серцево-судинних хвороб, профілактики інфаркту та інсульту, цукрового діабету (включно з препаратами інсуліну);  розладів психіки та поведінки й епілепсії; бронхіальної астми та нецукрового діабету. Знайти аптеку, яка відпускає “Доступні ліки”, допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за телефоном: 16-77.