Червоний промінь

Затверджено проєкт бюджету-2023. Головні цифри

Кабмін затвердив проєкт держбюджету-2023 і подає його до Верховної Ради. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив про це на черговому засіданні Уряду сьогодні, 13 вересня, передає Урядовий портал. Попри війну, кошторис передають до Парламенту вчасно, тобто, до 15 вересня, як і передбачено чинним українським законодавством, сказав він.

Ухвалення даного проєкту було головним питанням на зібранні. Було враховано багато різних сценаріїв, і той, який прийняли, є консервативним середньо песимістичним розрахунком. Шмигаль зауважив, що бюджет 2023-го року – це “бюджет для перемоги”, і вже зараз “Уряд чесно каже суспільству, що рік буде непростим, бо війна – це дуже дорого”. Документ розрахований на те, аби максимально ефективно використовувати кошти, які є.

Власні доходи бюджету становлять 1,28 трлн грн, видатки – 2,57 трлн грн. Основні тези, які стосуються витрат:

  • Безпека й оборона. Видатки зростуть в понад 4 рази – до 1,136 трлн грн. Кошти підуть на зарплати військовим, забезпечення армії, ремонт та закупівлі техніки та зброї тощо;
  • Пенсії, субсидії, медицина, освіта, виплати ВПО, допомога малозабезпеченим родинам. Соціальні видатки становитимуть 35% бюджету – понад 800 млрд грн:
        • соціальний захист і забезпечення – 408,9 млрд грн;
        • підтримка ветеранів війни – 6,8 млрд грн;
        • освіта – 155 млрд грн;
        • медицина – 174,5 млрд грн.
  • Органи державної влади. Фінансування зменшено на 11,6 млрд грн проти 2022 року. Скорочується кількість чиновників, зарплати та премії (крім силових структур);
  • Фонд ліквідації наслідків російської збройної агресії. Ця структура буде новоствореною, її бюджет – не менше 19 млрд грн. До нього спрямують конфісковані російські кошти та міжнародну допомогу на швидке відновлення;
  • Компенсації витрат для місцевих бюджетів через війну. Це додаткова дотація, і вона становитиме 24 млрд грн.

Дефіцит закладено у понад 3 млрд дол щомісячно, або 20% ВВП. Фінансувати його Уряд планує, передусім, шляхом запозичень у сумі 1,5 трлн грн. Зокрема, з цієї суми 1,4 трлн грн припадає на зовнішні запозичення, ще 90,7 млрд грн – внутрішні.  

Мінімальна зарплата з 1 січня 2023 року становитиме 6700 грн на місяць, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – 2589 грн.

В рамках макропрогнозу від Кабміну наступного року економіка зросте на 4,6% у реальному вираженні та на 37% у номінальному. Середня зарплата орієнтовно складе 18,5 тисяч грн, інфляція може сягнути 30%, середньорічний курс долара буде коливатися в районі 42 грн.