Червоний промінь

МОЗ занепокоєне зменшенням обстежень на онкологію: відвідуйте лікаря

В Україні щороку близько 140 тисяч українців дізнаються про онкодіагноз. Тому рання діагностика онкозахворювань залишається пріоритетним напрямком Програми медичних гарантій (ПМГ). В успішному лікуванні онкологічних захворювань дуже важливу роль відіграє їх раннє виявлення, нагадують в Міністерстві охорони здоров’я України.

“Два роки пандемії коронавірусної хвороби та вже п’ятий місяць стримування повномасштабного вторгнення РФ в Україну суттєво зменшили кількість звернень українців до лікарів з профілактичною метою. Як наслідок цього ми матимемо зростання онкологічних хвороб, виявлених на більш пізніх стадіях, що значною мірою буде впливати на ефективність та тривалість лікування. Також необхідно враховувати і вплив війни на стан психічного здоров’я, внаслідок якого окремі хвороби можуть виявлятись на 10-15 років раніше, ніж в середньому в популяції. З огляду на це ми рекомендуємо всім, хто перебуває в безпечних регіонах, за найпершої можливості потурбуватись про своє здоров’я та здійснити профілактичне відвідування лікаря. Необхідне проведення профілактичних візитів до сімейного лікаря”, – пояснює міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

У ПМГ входить шість досліджень, які дозволяють виявити онкологію на ранніх стадіях:

  • мамографія – обстеження молочних залоз;
  • гістероскопія – обстеження матки;
  • езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія) – обстеження стравоходу і шлунка;
  • колоноскопія – обстеження товстого кишківника;
  • цистоскопія – обстеження сечового міхура;
  • бронхоскопія – обстеження трахеї та бронхів.

Під час проведення обстежень пацієнтам безоплатно гарантується: консультація лікаря, безпосередньо дослідження, аналіз і опис результатів, місцева або загальна анестезія під час проведення гістероскопії, бронхоскопії, езофагогастродуоденоскопії, колоноскопії та цистоскопії тощо. Більш детальний перелік послуг для кожного дослідження опублікований на сайті НСЗУ (пункти 17-22, файл “Специфікація”).

Безоплатно дослідження можна пройти за направленням лікаря, з яким укладена декларація, або за направленням лікуючого лікаря.

Для проведення діагностичних досліджень встановлено вікові обмеження:

  • мамографію та колоноскопію призначають після 40 років;
  • гістероскопію, гастроскопію, цистоскопію, бронхоскопію призначають після 50 років.

Пацієнти такого віку з направленням від лікаря можуть пройти дослідження безоплатно в медичних закладах, які мають договори з НСЗУ за відповідними напрямами. Проте, пацієнтам молодшого віку лікар також може виписати направлення на такі дослідження, якщо підозрює новоутворення. У такому разі ці дослідження також будуть оплачені Національною службою здоров’я України.

Потрібний заклад для проведення необхідного дослідження допоможе знайти оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.