Червоний промінь

Фіксується зростання захворюваності на грип та COVID-19

У Запорізькій області в жовтні нарахували понад 5500 хворих на грип та COVID-19

З початку епідемічного сезону захворюваності на грип та інші ГРВІ (з 02.10.2023 по 22.10.2023) в Запорізькій області захворіло 5519 осіб, з них з діагнозом COVID-19 – 268 осіб.

Госпіталізовано було 350 пацієнтів, у тому числі 162 дитини.

Про це повідомляє Запорізький обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України.
Як зазначив головний державний санітарний лікар Запорізької області Тарас Тищенко, рівень захворюваності в області нижче ніж середній по Україні.

“Стан небезпеки ми оцінюємо як помірний. Проте випадки захворювання є в країні. Закликаємо вакцинуватися”, – сказав лікар.

Сезон коронавірусу

Коронавірус має сезонність (і сезон уже розпочався). Відповідні підозри з’явилися ще на початках пандемії, тепер вони лише підтвердилися. Як пояснює голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій, коридор сезонності коронавірусу ширший, ніж, наприклад, грипу.

“Перший підйом захворювання спостерігаємо восени, другий — під кінець зими – на початку весни. Тут хочеться провести паралелі з грипом, проте є і відмінності. У коронавірусу чітко простежуються дві хвилі, грип має зазвичай одну за сезон, хоча бувають винятки. Також він чіткіше асоціюється з холодними місяцями, ніж ковід: стрибок нездужання на коронавірус ми спостерігаємо вже у вересні, незважаючи на те, що він був незвично теплим. Це можна пояснити тим, що на коронавірус людство хворіє не так давно, він має більше можливостей адаптуватись і поширюватись. Проти грипу більше перехресного захисту, його мутації не такі сильні”, — аргументує Лапій.

Мутації тривають

Коронавірус далі мутує. Як і очікувалось. У серпні 2023 року науковці заявили про новий варіант коронавірусу — Pirola

За словами Федора Лапія, він має понад 30 мутацій саме в спайковому білку. Нагадаємо, що власне на вироблення імунітету до спайкового білка скерована дія вакцини, бо завдяки цьому білку вірус прикріплюється до клітини. Тож не дивно, що поширення цього варіанта вкрай занепокоїло медиків і науковців. 

“Проте переляк виявився перебільшеним. Антитіла, які допомагає виробляти вакцина, нейтралізують вірус”, — додає лікар.

Утім якими будуть наступні мутації і чи матимемо достатньо захисту проти них, наразі спрогнозувати неможливо.

Щеплення працює

4 вересня 2023 року було засідання Національної технічної групи з питань імунопрофілактики, розповідає Федір Лапій. Розглянули рекомендації щодо щеплення проти ковіду до кінця 2023 року і з перспективою на 2024 рік. 

“За основу взяли рекомендації ВООЗ і адаптували до наших ризиків і реалій. Суспільство розділили на три групи за пріоритетністю:

Перша група: ті, хто має високий ризик важко перенести коронавірусну хворобу й померти, а також украй вразливий через професію. Це люди віком 60+, люди з хронічними хворобами, вагітні та медичні працівники.

Друга група: люди віком 18–59 років без супутніх захворювань.

Третя група: діти до 18 років без супутніх патологій.

Друга і перша групи для повноцінного захисту повинні мати первинний курс щеплення (перші дві дози для вакцин Pfizer/CoronaVac) і перший бустер. Людям з імуносупресією рекомендують додаткову дозу в первинній вакцинації та бустер – тобто чотири для повноцінного захисту. Першій групі потрібно отримати ще один бустер, тобто додаткову дозу щеплення”.

Рекомендації можуть  змінюватися залежно від епідеміологічної ситуації, уточнює фахівець.

Не викидайте масок

Чи введуть масковий режим у тих самих масштабах, що у 2020–2021 роках, сказати важко. Багато що залежатиме від ситуації із захворюваністю. Проте вже зараз варто подумати про маски, якщо маєте симптоми респіраторного захворювання чи доглядаєте за недужим.

“Також нікуди не поділися онкохворі, люди літнього віку, вагітні – вони вразливі до тяжкого перебігу коронавірусної хвороби. Чи грип. Тож їм досі потрібен захист”, — нагадує лікар.

В Україні зараз доступні такі вакцини:

  • Pfizer;
  • CoronaVac;
  • Janssen (залишкові дози).

Щоб щепитися, варто записатися на вакцинацію до сімейного лікаря. До уваги людей, які мають проблеми з мобільністю, – доступні виїзні бригади, домовитися про них можна в амбулаторії, де підписана декларація.