Червоний промінь

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом. В МОЗ надали важливі поради

29 жовтня світ відзначає Всесвітній день боротьби з інсультом. На жаль, цей діагноз став не просто часто зустрічатися у повсякденні. Щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких – молодше 65 років, стають жертвами інсульту. Про його небезпеку нагадали в Міністерстві охорони здоров’я України. Також в установі надали поради, як можна діагностувати та вберегтися від інсульту.

Інсульт – це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Він виникає, коли судина, по якій кров’ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом (“бляшкою”) або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати з кров’ю постачання кисню та поживиних речовин, і як наслідок починається смерть його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках – смерті, пояснюють в МОЗ.

Деякі стани підвищують ризик виникнення діагнозу, зокрема:

 • високий артеріальний тиск;
 • високий рівень холестерину;
 • порушення серцевого ритму;
 • надлишкова вага;
 • цукровий діабет;
 • надмірні стреси.

Ознаки, за якими можливо запідозрити інсульт у людини поруч або в себе, виникають раптово. Запам’ятати їх можна за абревіатурою “МОЗОК-Час”. М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати. О (Обличчя) – коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною. З (Запаморочення) – поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі. О (Очі) – у людини раптово порушився зір одним або обома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети. К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть. Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку”, – дали доради в міністерстві.

Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі симптоми можуть тривати лише кілька хвилин, а потім – зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте вони кажуть про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Лікарі радять звертати увагу і на це.

Діагноз вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з його ознаками, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Якщо вона підозрює, що у неї чи у когось іншого інсульт, необхідно негайно телефонувати за номером 103.

Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту – це профілактика. Існує перелік рекомендацій, яких слід дотримуватися:

 • дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів;
 • будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я;
 • відмовтеся від куріння та вживання алкоголю;
 • контролюйте артеріальний тиск;
 • за рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові;
 • якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь назначень та рекомендацій.

“Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров’я!”, – закликали в Міністерстві охорони здоров’я.