Червоний промінь

На озброєння війська взяли вітчизняну розробку “Дзвін-АС”

Міністр оборони України Олексій Резніков підписав наказ про взяття на озброєння автоматизованої системи Центру оперативного керування “Дзвін-АС”. Наразі всі формальні процедури завершено, і система стала на озброєння Збройних Сил України. Далі Генштаб буде приймати рішення щодо параметрів її масштабування, розповів очільник оборонного відомства в Facebook.

Резніков помітив, що взяття системи на озброєння – це своєрідний подарунок до Дня ЗСУ, адже наказ був підписаний 6 грудня. “До того ж, наші військові надзвичайно зацікавлені в АСУ стратегічного рівня і давно чекають її повноцінного розгортання”, – зазначив Резніков.

“Дзвін-АС” – базова частина єдиної автоматизованої системи управління Збройними Силами. У 2019 році Генштаб ЗСУ вперше продемонстрував стан роботи у сфері створення та впровадження на озброєння АСУ. Високоінтегрована автоматизована система управління та контролю бойовими діями стратегічного, оперативного і частково тактичного (“бригада”) рівня. Вона дозволяє проводити безліч обчислювальних операцій, а саме:

  • у напівавтоматичному та автоматичному режимах генерувати документи бойового управління;
  • створювати та відслідковувати картографічну інформацію;
  • отримувати вичерпні дані про власні війська;
  • отримати наявні розвіддані;
  • отримати дані про війська противника, їх поточне і перспективне забезпечення;
  • проводити розрахунки співвідношення сил і засобів, оптимальності їх застосування у різних сценаріях.

“Дзвін-АС” має непросту історію створення. МОУ замовило систему у ТОВ “Еверест Лімітед” ще в 2016. Розробка української автоматизованої системи почалася в 2017, а завершена мала бути в 2019. Влітку 2020, за кілька місяців до здачі проєкту, СБУ ініціювала аудит. Було встановлено невідповідність програмного забезпечення поставленому завданню. Команда журналістів Bihus.Info навіть провела розслідування, за результатами якого заявила про розтрату Міноборони 600 млн грн на АСУ. Вже навесні 2022 “Дзвін-АС” успішно пройшов відомчі випробування, а згодом – державні. Проте міністр оборони запевнив, що відтепер автоматизована система управління стратегічного рівня офіційно буде працювати в інтересах ЗСУ.