Червоний промінь

“Працюємо, ніби все як раніше”. Фермер Сергій Недвига про жнива під час війни

Попри російський терор, в Україні тривають жнива-2022. Окупація українських територій значно ускладнила фінансове становище фермерів: не всі культури вдається зібрати, подорожчало паливо, виникли великі проблеми з експортом і так далі. Проте аграрії продовжують працювати, як би складно не було, заради продовольчого блага всієї країни. Про свою роботу в цьому році розповів фермер Широківської громади Сергій Недвига.

Він поділився, що цьогоріч майже всі культури вродились на славу, окрім пшениці. Через те, що два місяці не було дощів, йому вдалось зібрати тільки 30 тон пшениці – це на 50% менше, ніж в попередні роки. Економічні складнощі відчуваються дуже гостро. Значно впав прибуток від діяльності. З 450 доларів вдається виручити лише 80. Така неприбутковість впливає на підтримку та розвиток фермерських господарств в майбутньому. До того ж, піднялися ціни на добрива. Тому Сергію довелося не використовувати їх при посівній компанії в цьому році. Вже зараз можна казати, що результати жнив-2023 стануть загадкою, поділився підприємець.
 
Продаж товару – один з найголовніших цьогорічних викликів. Паливо здорожчало, судоходство заборонили. Внаслідок цього землетрейдери наживаються на ситуації в країні. Користуючись тим, що можливостей для експорту майже немає, вони пропонують захмарні ціни за свою роботу. “Я б зрозумів, якщо б ці гроші йшли до казни чи на підтримку ЗСУ, а так це просто «гра в одні ворота». Кожен намагається покласти якомога більше до себе в кишеню”, – каже фермер. Сподівається на найскорішу деокупацію всієї Херсонської області, адже це дасть можливість відновити більш дешеву логістику перевозки врожаю. Після цього може покращитись і фінансова ситуація.
 
Нині команда чоловіка активно бореться за врожай на своєму, аграрному “фронті”. “Незважаючи на виклики з якими ми зіштовхнулись, всі зараз на робочих місцях. Працюємо так, ніби нічого не відбувається. Та й мотивація за ці дев’ять місяців нікуди не ділась”, – розповідає Сергій Недвіга. Нових планів фермер не ставить. Натомість дотримується вже розписаної сівозміни (чергування сільськогосподарських культур у часі або/і на території). Хоч деякі менші фермери засіяли свої поля монокультурою – соняшником. Він з розумінням ставиться до поточної ситуації та намагається жити тут і зараз, максимально віддаючись своїй справі. Такі люди, як він, зараз б’ються за завтрашній день всієї країни, як і Захисники на лінії зіткнення з ворогом.