Червоний промінь

Стартував Нобелівський тиждень. Ймовірні номінанти – український народ та Зеленський

У Стокгольмі та Осло стартував Нобелівський тиждень. Цими днями вручатимуть Нобелівську премію – нагороду, яку щорічно видають за досягнення у науці, культурі та громадській сфері. Переможець у кожній номінації отримає Нобелівську медаль та диплом, а також грошову винагороду. Вже оголошено лауреатів в галузі медицини та фізіології. Про це йдеться на офіційному сайті фонду.

Після дворічної перерви через пандемію коронавірусу вручення нагород відбудеться 10 грудня у столиці Швеції Стокгольмі. Нобелівський фонд запросить лауреатів 2022, 2021 та 2020 років. Планується офіційна церемонія у Стокгольмському концертному залі та банкет у міській ратуші. Премію миру вручають окремо у Норвегії.

Сьогодні, 3 жовтня, під час конференції в Стокгольмі стали відомі лауреати в галузях медицини та фізіології. Премію в галузі медицини отримає шведський біолог і фахівець з еволюційної генетики Сванте Паабо. Чоловіка нагородили за відкриття щодо геномів вимерлих гомінінів та еволюції людини. Паабо дослідив послідовність геному неандертальця у 2010 році. Він та його команда постійно вдосконалювали методи аналізу ДНК з решток кісток і зробили методи секвенування більш ефективними. Порівняльний аналіз показав, що наймолодший спільний предок неандертальців і Homo sapiens жив приблизно 800 тисяч років тому. Також учений зробив сенсаційне відкриття вимерлого гомініна (“Денисівської людини”), використавши дані генома, отримані зі зразка маленької кістки пальця.

4 жовтня стануть відомі лауреати з фізики, 5 жовтня – з хімії, 6 жовтня – з літератури. 7 жовтня стане відомий лауреат премії за сприяння встановленню миру. 10 жовтня оголосять лауреата премії з економіки.

Цілком можливо, що серед номінантів будуть і українці. На тлі повномасштабної агресії РФ проти України європейські політики запропонували висунути на премію миру Президента Володимира Зеленського, а також весь український народ. Вони звернулися до Нобелівського комітету з проханням продовжити термін реєстрації, який минув 31 січня, щоб внести нових кандидатів. За статутом премії імена номінантів офіційно не оголошують, проте букмекери приймають ставки на найімовірніших її претендентів. Лідируючі позиції в списках букмекерів займають Зеленський і видання The Kyiv Independent.


На сайті фонду зазначають, в період з 1901 по 2021 рік присудили 112 Нобелівських премій з фізіології та медицини. На цей час 12 жінок були нагороджені премією в галузі медицини. 32 роки – вік наймолодшого лауреата в галузі медицини, Фредеріка Дж. Бантінга, який був відзначений премією в галузі медицини в 1923 році за відкриття інсуліну. 87 років – вік найстарішого лауреата в галузі медицини Пейтона Рауса, його нагородили премією в галузі медицини в 1966 році за відкриття вірусів, що викликають пухлини.