Червоний промінь

“Журналісти важливі! – у Запоріжжі пройшов захід на підтримку полонених журналістів

Сьогодні, до Всесвітнього дня свободи преси, запорізькі журналісти першими в Україні провели акцію “Журналісти важливі! Журналісти потрібні!” – заявивши про солідарність із колегами, яких окупанти утримують в неволі.
Захід відбувся за участю представника Уповноваженого Верховної Ради України з питань прав людини у Запорізькій області Михайла Волкова, регіональної координаторки представництва уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин в Запорізькій області Олени Орєшкіної, інших фахівців, зайнятих пошуком цивільних осіб.
Так, з початку повномасштабної війни відкрито 92 кримінальних провадження щодо воєнних злочинів проти журналістів, були поранені 47 журналістів, 49 загинули, серед них наші земляки Олег Шевчук і Олег Якунін.
Говорили і про полонених журналістів, зокрема, з Мелітополя – Георгія Левченка, Ірину Левченко та Анастасію Глуховську.
Нагадаємо, Ірину Левченко взяли в полон навесні 2023 року. Георгій Левченко – адміністратор ТГ-каналу РІА-Мелітополь, був арeштований вночі 20 серпня. Того ж дня арештyвали Анастасію Глуховську. Вона до повномасштабногo вторгнення працювала на сайті РІА-Мелітополь.
Окупанти показали відео, на якому російськi військовi зі збрoєю гатять в двері квартири журналістки, потім проводять обшук, надягають на Анастасію кaйданки, виводять з під’їзду і ведуть до автівки.
Але де тримають Георгія Левченка і Анастасію Глуховську невідомо і так триває вже 8 місяців. Мама Анастасії неодноразово обійшла всі комендатури і поліцейські відділки. Але досі офіційно ФСБ в своїх листах відповідає, що таку особу ніхто не затримував, – розповіла мелітопольська журналістка Світлана Залізецька.
– Ми вимагаємо безумовного звільнення всіх медійників, – зазначив під час відеозвернення голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Ми солідарні з нашими колегами, які знаходяться в неволі. Ми докладаємо максимум зусиль, щоб визволити наших колег.
Солідарність з українськими журналістами висловив під час відеозв’язку генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутієрес.
Про постійну вагому роботу, спрямовану на підтримку медійників під час війни, у тому числі ВПО, розповіла співкоординаторка Центр журналістської солідарності Запоріжжя , голова Запорізької обласної організації НСЖУ Наталія Кузьменко. Зокрема, працевлаштовано 8 журналістів, колеги отримують гуманітарну допомогу, консультації психологів і юристів, у теплому колі однодумців можуть відпочити душею і серцем. Вона також наголосила на тому, що організація постійно перебуває на зв’язку із журналістами, які залишилися на тимчасово окупованих територіях. Центром журналістської солідарності Запоріжжя регулярно проводяться актуальні заходи, у т.ч. й щодо сприяння громадським організаціям, які займаються пошуком зниклих безвісти осіб за особливих обставин. Про користь подібних заходів, журналістські інтерв’ю, розслідування, публікації в соцмережах розповіла учасникам зібрання голова правління ГПО “Егіда Запоріжжя” Антоніна Шостак. Така робота, сказала вона, допомагає при зверненні до Міністерства реінтеграції для отримання людьми, які перебувають у неволі, статусу безвісти зниклих.
На завершення журналісти прийняли лист-звернення до світової спільноти, Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, в якому закликали докласти зусиль задля якнайшвидшого звільнення усіх колег, які зараз в неволі.
Наталія СТІНА