Червоний промінь

Компенсація за постраждале житло: на якому етапі?

За повідомленням Запорізької міської ради, наразі від містян надійшло 302 заявки на компенсацію коштів за пошкоджене ворожими обстрілами житло, подані по програмі єВідновлення, які опрацьовує комісія.

Фахівці перевіряють надані відомості та документи, обстежують постраждале житло, заповнюють чек-листи для визначення розміру компенсації, допомагають заявникам в отриманні необхідних документів. Все це – вимога законодавства, без якої заявник не зможе отримати компенсацію.
На сьогодні 98 заявок знаходяться на підготовчому етапі, по 70 здійснено перевірку відомостей про право власності, 71 заявка знаходиться на перевірці підтвердження пріоритетного права заявника на отримання компенсації, по 139 здійснюється перевірка на відсутність у заявника судимості.
Проведено два засідання комісії з питань компенсації, на яких розглянуто 16 опрацьованих заявок.

Нагадаємо, що програма єВідновлення передбачає надання державної грошової допомоги на здійснення поточного (дрібного, некапітального) ремонту житла, пошкодженого внаслідок повномасштабного вторгнення рф. Йдеться, зокрема, про ремонт покрівлі, заміну вікон чи дверей, відновлення підлоги тощо.

Мета цієї програми – надання можливості громадянам, житло яких постраждало, зробити ремонт і забезпечити собі гідні умови проживання. Послуга запускається навесні саме для того, щоб громадяни встигли підготуватися до зими.

Це перший крок держави для відновлення пошкодженого та знищеного житла в Україні. Наразі також розробляється інструмент для проведення капітального ремонту житла. 

Також  стартує практична імплементація закону №2923, який запроваджує механізм компенсації за знищене житло. Зокрема, громадянам надаватимуться житлові сертифікати, з допомогою яких можна буде придбати нове житло. 

Послуга розроблена Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, Міністерством цифрової трансформації в співпраці з USAID / UK aid проєктом “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS” та Світовим банком. 

Процес подання заявки та отримання коштів для громадянина максимально простий:

  1. спочатку треба подати інформаційне повідомлення про зруйноване майно через Дію (якщо таке повідомлення ще не подане);
  2. офлайн або онлайн створити банківську картку єВідновлення в одному з банків-партнерів або у застосунку Дія

Наразі до єВідновлення підключені такі банки: Ощадбанк, Монобанк, ПриватБанк, Сенс Банк, А-Банк, ПУМБ. Список банків-партнерів поповнюватиметься в міру їх підключення до єВідновлення.

 

  1. подати заяву на компенсацію через Дію;
  2. допустити комісію місцевої ради до обстеження майна та надати їй підтверджуючі документи (документи щодо пільг + згода співвласників).

Комісія ж визначатиме суму допомоги згідно з чек-листом, який затверджений Урядом та спирається на дані Світового банку. Чек-ліст, як і сам порядок компенсації, доступний за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/381-2023-п#Text  

 

Важливо: 

  • допомога надаватиметься в безготівковій формі і може бути використана протягом 1 року з дня її отримання; 
  • об’єкти на територіях, де ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях не підпадають під дію програми. Претендувати на державну допомогу можна буде уже після звільнення територій.