Червоний промінь

Різдвяний піст-2021

28 листопада православна церква розпочинає Різдвяний піст, який завершиться 7 січня – святом Різдва Христового. Це другий найважливіший піст після Великого посту.

Різдвяний піст триває 40 днів, але через те, що благословляється їсти рибу, його вважають менш суворим, ніж Великий піст. Церковний статут вимагає у всі дні посту не вживати жодних продуктів тваринного походження: м’ясо, молоко, яйця, а також їхні похідні – ковбаси, копченості, сири, вершкове масло, сметану, здобу тощо.
Основні продукти під час цього посту – це овочі, фрукти, зелень, ягоди, гриби, крупи, насіння, горіхи, а також борошно, хліб, мед, сухофрукти, олія. Їх можна їсти сирими, наприклад, у вигляді салатів, або готувати варені, тушковані, запечені, квашені страви, робити пісну випічку, піцу або вареники. Також можна пити соки, морси, киселі, чай.
Загальні правила
підготовки до посту
Будь-який піст – це духовна практика православних християн, намагання підготувати тіло й душу до смерті та воскресіння.
У піст людина духовно «вмирає» для розваг та тілесних насолод, самозвеличення. Щоб витримати його повністю, церква починає готувати своїх вірян за декілька тижнів.
Підготовка до посту – це передовсім налаштування струн нашої душі на світле, добре та милосердне.
Чому треба налаштувати
свою душу для посту
Душа людини схожа на інструмент. Її треба постійно налаштовувати, перевіряти, очищати – тобто, опікуватися нею. Коли інструмент погано налаштований, він не зможе красиво грати. Так і душа – вона може красиво грати, якщо про неї дбати. Духовний камертон цього налаштування – молитва та читання духовних книжок, прослуховування недільної проповіді.
Ці правила допоможуть заспокоїтися, уповільнити ритм життя та усамітнитися в глибині свого серця.
Спочатку треба заспокоїти
свій розум
Будь-яка духовна практика не буде працювати, поки людина не заспокоїть свій розум. Православний піст – не виняток. Щоб увійти в нього з користю, треба правильно налаштуватися:
– зменшити кількість думок (особливо некорисних, дратівливих, негативних);
– зменшити кількість переживань та іншої внутрішньої метушні.
Спокій думок: що допоможе
Насамперед це інформація, яка потрапляє у ваш розум. Її треба ретельно перевіряти, не допускати ганебної та руйнівної, яка забарвлена занадто емоційними словами та фразами: «скандал», «шалений», «невгамовний», «страшенний», «такого ще не бачив світ!» тощо. Ганебна інформація – та, що налаштовує на негатив, осуд, сперечання. Її треба максимально уникати. Налаштувати спокій думок допоможе читання та прослуховування проповідей, інтерв’ю зі священиками.
Корисне читання класичних духовних книжок православних авторів, як Ігнатій Брянчанінов, Авва Дорофей, Амвросій Оптинський, Іоанн Лествічник. Все це у великому спектрі зараз є в Інтернеті, а в церковних крамничках завжди продається православна література, яку можна придбати.
Спокій душі: найкращі поради
– Прогулянки на природі у тиші та спокої;
– класична музика;
– глибока внутрішня молитва.
Корисні класичні твори – Йоганна Себастьяна Баха, Моцарта, Генделя, Бортнянського тощо.
Для тих, хто вже довго ходить до церкви та звик до церковних голосів, дуже корисними буде прослуховування знаменного та інших співів ченців з монастирів або читання псалтирів. Молитви можна читати будь-які з православного молитвослову. З часом ви відчуєте, яку саме вашій душі треба читати. На загал, перед будь-якою справою, як і перед початком Посту, читають «Молитви перед початком будь-якої справи». Якщо коротко: «Господи, благослови!».