Червоний промінь

Нелегкий хліб воєнного часу. Жнивують хлібороби Запорізького району

 Якою високою ціною під час війни дістанеться зерно нового врожаю, знають тільки самі українські фермери. На жаль, чимало хліборобів загинуло, обробляючи поля під час посівної кампанії. Інші втратили техніку, поля придатні до посіву. Та й ті, хто працює у відносно безпечних місцях (хоча де зараз в Україні безпечно?), стикаються з складними перешкодами. 

Про цьогорічні жнива розповіла журналістам співвласниця однієї з відомих агрофірм у Запорізькому районі Єлизавета Марич.

– Збиральна кампанія у господарстві розпочалася два тижні тому. Були труднощі з закупівлею паливно-мастильних матеріалів, запчастин. Дуже піднялася ціна на хімію, добрива, – поділилася Єлизавета Геннадіївна.

У господарстві засіяли майже всю площу, понад 8000 га, залишили тільки 300 га пару, щоб земля “відпочила”.

– Вже закінчили збір ріпаку, гороху, ячменю. Телефонують компанії по закупілі, але ми не здаємо, бо пропонують смішні ціни. Але вона у всіх така.

Ціна на урожай сьогодні приблизно така, як була в минулому році. Ми розуміємо, що продавати відразу не будемо, що краще притримати. Але ситуація все ж таки трішки незрозуміла. У минулому році ми так зробили і втратили багато коштів на соняшнику, – розповіла Єлизавета Марич.

У агрофірми частина засіяних полів – близько 2000 га з 8000 га – знаходиться на прифронтовій території.

– Дуже важко там працювати, небезпечно — для механізаторів, комбайнерів. Були і обстріли, і прильоти. Але люди наважилися, їх ніхто не примушував, вони працюють у засобах захисту. І все ж таки ризик, що щось може трапитися на полі, безумовно, є, – зазначила Єлизавета Марич.

Збиральна кампанія у Запорізькій області проходить у важких умовах, але урожайність ранніх зернових та зернобобових цьогоріч краща, ніж на таку ж дату в минулому році. У середньому вона складає 36-37 центнерів з гектара проти 28 цнт/га в 2022 році. На високу врожайність вплинули сприятливі погодні умови — весна була з дощами. Про це повідомляють у департаменті агропромислового розвитку Запорізької ОВА. 

До широкомасштабного вторгнення аграрії Запорізької області обробляли 1 млн 880 тис гектар ріллі. На сьогодні на підконтрольній Україні території вони обробляють лише 380 тисяч га. Решта — це 80 процентів – залишилася на окупованій ворогом території.

І ще трохи цифр. До 24 лютого 2022 року в області налічувалося 3200 аграрних господарств, сьогодні на підконтрольній Україні території їх залишилося 961: приблизно 100 — в Пологівському районі, майже 60 — у Василівському, а решта — в Запорізькому.

– Аграрії розпочали збір ранніх зернових та зернобобових на площі 93000 гектарів, тобто перші тисячі тонн вже знаходяться на токах господарств. Йде збір озимої пшениці, озимого ячменю, гороху, озимого рапсу, – розповів директор департаменту ЗОВА Олександр Ясинецький.

За його словами, на підконтрольній території є 9 елеваторів загальною місткістю 361000 тонн, у агрогосподарствах також є токи, склади, які можуть вмістити ще близько 600 тис. тонн збіжжя.

До речі, на елеваторах знаходиться ще близько 50000 тонн зерна минулорічного урожаю, який аграрії не змогли реалізувати по ряду причин. Крім цього, зберігаються ще 6000 тонн зерна, закупленого на державні кошти.

– Щоб забезпечити підконтрольну територію Запорізької області хлібобулочними виробами, потрібно 125 000 тонн продовольчого зерна, усю територію — 225 тисяч тонн. Ми плануємо отримати 310-350 тис. тонн збіжжя, яке буде використано для виробництва хлібобулочних виробів та реалізації за межами області. Якщо буде добрий урожай, на що ми розраховуємо, і з урахуванням залишків, то область буде забезпечена хлібом, – зазначив О. Ясинецький.

До речі, рекордний урожай у Запорізькій області зібрали у 2021 році — 3 млн 838 тис. тонн зернових культур.

Пожежі нищать урожай

Журналісти приїхали на сільськогосподарське підприємство разом зі співробітниками Головного управління ДСНС в Запорізькій області, які проводили профілактичний рейд щодо готовності до збирання зернових культур урожаю цього року.

Зокрема, рятувальники перевірили наявність вогнегасника на комбайні та обладнання для гасіння пожежі, роздали відповідні інформаційні матеріали.

Як проінформував тво заступника начальника ГУ ДСНС із запобігання надзвичайним ситуаціям полковник служби цивільного захисту Євген Водоп’янов, у 2022 році на території сільгоспугідь Запорізької області виникло 40 пожеж, які сталися через збройну агресію рф.

Вогнем знищено близько 4000 га зернових культур. В одному випадку внаслідок наїзду на міну згорів комбайн. Багато полів у минулому році залишилися незібраними через їх зруйнованість.

У 2023 році вже сталося 11 пожеж на полях зернових через обстріли, вогнем знищено понад 80 га зернових та 6 га ячменю.

 Аби мінімізувати виникнення надзвичайних подій під час збиральної кампанії рятувальники проводять роз’яснювальну роботу зі співробітниками сільгоспідприємств та населенням стосовно суворого дотримання правил пожежної та техногенної безпеки під час збирання, транспортування та зберігання врожаю, – резюмував Євген Водоп’янов.

Наталія ФЕДЧЕНКО,

Фото Геннадія СТІНИ.