Червоний промінь

31-ша річниця Незалежності. Козацький дух не знищити снарядом!

24 серпня – День Незалежності України. На долю нашої молодої, прекрасної, сильної, єдиної та неподільної держави випало чимало випробувань. Проте навіть під звуки повітряної тривоги і вибухів, завдяки нашим славним воїнам, хто зараз героїчно захищає країну, ми святкуємо її 31-ший День народження. Свято, важливе для держави та кожного з нас, традиційно відзначається наприкінці літа. 2022 року ця дата випадає на середу. День Незалежності має цікаву історію: його початок було покладено ще в 1990 році. Чернетка Акту про проголошення незалежності України, прийнятого за рік, була написана в звичайному шкільному зошиті. Її автори – Леонтій Сандуляк та Левко Лук’яненко.

Витоки священного свята

За часів холодної війни, особливо після смерті Степана Бандери, на Заході українська діаспора традиційно спонсорувала святкові заходи з приводу “Дня незалежності України”, які українці за кордоном святкували традиційно 22 січня – в річницю Акта Злуки. Однак все змінив Всесоюзний референдум про збереження СРСР. В Україні в той час існував Народний Рух України за перебудову, який вбачав своєю основною метою боротьбу за незалежність України. За їхнім наполяганням в республіці провели референдум та опитування. На листочку було лише одне запитання: “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?”. Понад 90% українців з різних областей відповіли ствердно. Це стало першим кроком до втілення мети руху.

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Пізніше того ж дня було прийнято постанову “Про День проголошення незалежності України”. Документ закріпив за цією датою відповідне свято, відзначали його щорічно як державне загальнонародне свято України. Зовсім скоро виникла потреба змінити іменини держави. 346 депутатів (навіть комуністична партія УРСР) проголосували “за”. 24 серпня 1991 року Верховною Радою УРСР було ухвалено Акт проголошення незалежності України. Внести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор запропонував В’ячеслав Чорновіл. З ним український народ стояв на барикадах біля російського Білого дому. Пізніше прапор підняли над куполом парламенту. Акт був підтверджений 1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі.

Після завершення позачергового засідання ВР УРСР біля трибуни опозиціонерами був виконаний гімн Українських Січових стрільців. Пісню відразу підхопили мітингувальники, які зібралися на вулиці. Саме в той день року український синьо-жовтий прапор вперше від 1920 року замайорів на флагштоку біля київської міської ради. День Незалежності України почали святкувати 24 серпня щорічно, починаючи з 1992 року.

Скандальний символ Незалежності-2022: чи вартий того?

Цього року креативна агенція Banda разом з Міністерством культури і інформаційної політики України запропонували жест до Дня Незалежності, яким українці зможуть вітати один одного зі святом. Акцію назвали #ТризубНезалежності. Щоб його утворити, треба підняти догори вказівний і середній пальці та мізинець, а безіменний зігнути і поставити на нього зверху великий. “І в Києві, і в Криму, і в Варшаві – вітати одне одного з нашим святом можна будь-де. У цьому символі пульсує сила нашого Гербу та живе дух Незалежності, бо жестовою мовою він означає букву Н”, – пояснюють в агенції.

Але користувачі соціальних мереж не оцінили ініціативу креативників. Вони почали висловлювати обурення цим жестом. Українці зазначали, що “тризуб” з пальців, який пропонує робити агенція, нагадує непристойний жест “two in pink one in stink” або “шокер”. Організаторів флешмобу також звинуватили в незнанні української історії. Згадали лідера Народного Руху України В’ячеслава Чорновола та його знаменитий жест, який символізував тризуб. Це підняті догори вказівний, середній та безіменний пальці. Саме з таким жестом борець за українську незалежність зображений на пам’ятнику у Львові, так складали пальці народні депутати під час проголошення самостійної української держави у 1991 році. Пізніше цей жест став символом політичної партії “Свобода”.

Міністерство культури і інформаційної політики випустило спільну заяву з агенцією Banda, де принесло щирі вибачення за те, що спеціалісти “перекреативили”. Метою цього флешмобу було створити єдиний символ “для своїх”, роз’яснили в відомстві. “Жест, який можна було б показати в знак гордості за свою країну, а не навпаки. Без жодного підтексту та паплюження. Ми наголошуємо, що у жодному випадку не ставили за ціль зневажити або образити наших співгромадян”, – кажуть у Мінкульті. Жодної копійки за флешмоб сплачено не було, його ні в кого не замовляли. Агенція Banda сама вийшла на МКІП з пропозицією підтримати акцію, запевняють в міністерстві.

Зрештою, організатори флешмобу закликали учасників акції використовувати той “жест Тризуба”, який їм подобається.

Чи буде свято під час війни

Зазвичай 24 серпня є вихідним, проте цього року через воєнний стан День Незалежності буде звичайним робочим днем. Особливий правовий режим призупиняє дію статті 72 КЗпП щодо визначення святкових та неробочих днів.

В мирний час українці залюбки брали участь у масових заходах на честь свята, одягали вишиванки, носили синьо-жовті прапорці або прив’язували стрічки національних кольорів до одягу, сумок, аксесуарів. Співали українських національних пісень, які прославляють Батьківщину. На жаль, 2022 року звичного святкування Дня Незалежності України не буде. Російські окупанти намагаються позбавити України найдорожчого – незалежності, суверенітету та життя українців. До того ж, розвідка попереджає про посилену готовність ворога, схибленого на датах, “привітати” українців масованими ракетними ударами. Тому сьогодні краще подбати про власне життя, дотримуватися правил безпеки та за першим же сигналом повітряної тривоги спокійно вирушити до укриття. Після Перемоги ми обов’язково зберемося разом на площах улюблених міст назло всім російським чортам. А поки тримаємося, віримо в ЗСУ та радіємо, що ми є один в одного. Адже разом ми – сила. Лише разом здатні перемогти. Козацькому роду нема переводу. І сьогодні ми готові вчергове це довести.

З Днем Незалежності України! Слава Україні! Героям слава!