Сьогодні, 28 червня, в Україні відзначають День Конституції – головного документа, “паспорта” країни. Україна ухвалила нову Конституцію на п’ятому році незалежності. До цього використовувалася стара Конституція РРФСР.
28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію незалежної України. На той час спікером парламенту був Олександр Мороз. Він побоювався, що не зможе зібрати достатню кількість депутатів, тому наголосив: робота над документом триватиме доти, доки його не ухвалять. Після цього цілу добу проходило засідання, на якому проголосували та запровадили Конституцію України. Тоді за її прийняття проголосував 321 депутат. О 9 годині 18 хвилин, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада ухвалила і ввела в дію Конституцію. Цій події передували 6 років важкої праці, консультацій, криз і домовленостей.
Президент України Володимир Зеленський записав відеозвернення з приводу свята. Звертаючись до народу України, Зеленський наголосив: наш суверенітет поширюється на всю територію, наша територія в межах існуючих кордонів є цілісною та недоторканною, змінювати конституційний порядок в Україні може лише народ, ніхто не може узурпувати державну владу.
“Наш Державний прапор – прапор зі смуг синього та жовтого кольорів. Третього не дано. Як не дано чужому триколору майоріти на нашій землі, у нашому небі якось інакше, ніж із приставкою “тимчасово”. Наша державна мова – українська. І ми поважаємо всі інші мови. Жодної не утискаємо. Тому за Україну сьогодні воюють і українською, і польською, і російською, і білоруською, і багатьма іншими мовами”, – зазначено в промові президента. Звертаючись до народу, президент запевнив, що на цьому етапі головна мета України – перемога над ворогом. Саме тому, за його словами, для нас неминуча перемога. Для ворога неминуче покарання.
Також голова держави нагадав, що Конституцію Пилипа Орлика буде перекладено з латини на українську мову, десятки тисяч її примірників передадуть у школи. “Конституція Пилипа Орлика, якій понад 300 років. Її називають першою писемною Конституцією Європи. І минулого року вона вперше побувала вдома, в Україні. Була виставлена в Києві, але справедливо, щоб її читали в кожному куточку України. Для цього вона буде перекладена з латині на українську мову, і десятки тисяч примірників відправляться в українські школи”, – сказав Зеленський.
З моменту прийняття Конституції щороку 28 червня дня активісти та влада намагаються донести громадянам важливість цього свята та самої Конституції України. Раніше в цей день влаштовували багато концертів, просвітницьких заходів, виставок, парадів. Не обходилося без прикрашання вулиць прапорами, кульками, патріотичними плакатами. Проте все це припинилося з моменту повномасштабного вторгнення РФ. Агресор, що має значну вогневу перевагу, хоче остаточно знищити нашу країну, наносячи удари по цивільним об’єктам. Але наші мужні, героїчні воїни сьогодні стоять на захисті територіальної цілісності, суверенітету, а також людських прав і свобод, закріплених першим документом нашої країни. Часто їм доводиться залишати на полі бою власні життя. Але за одного нашого військовослужбовця побратими вбивають 10 ворожих. І нехай росіяни вчергове намагаються кардинально змінити, переписати історію, але переписати українську Конституцію в них ніколи не вийде. Україна обов’язково переможе, стане сильнішою, завзятішою, багатшою, красивішою, співучішою та залишатиметься найкращою.
Разом – до перемоги! Слава Україні! Героям слава!