Червоний промінь

ООН може виключити Росію зі свого складу

Україна в понеділок закликала держави-члени ООН відновити застосування Статуту організації в питанні легітимності перебування там РФ. Порушено питання позбавлення Росії статусу постійного члена Радбезу ООН та виключення її з ООН у цілому. Про це йдеться в заяві міністерства закордонних справ України, яку цитує “Європейська правда”.

В відомстві нагадують, що питання членства Росії в Організації Об’єднаних Націй, як і її перебування в Раді Безпеки ООН, так і не було належним чином врегульоване відповідно до міжнародного права. “Росія хибно вважає питання врегульованим, посилаючись на те, що вже з 24 грудня 1991 року, а в публічній площині – з 31 грудня 1991 року в Радбезі ООН з’явилася табличка з її назвою. Насправді, відповідно до Статуту ООН для цього не було і досі немає жодних легітимних підстав”, – наголошується в заяві. Зокрема, МЗС звертає увагу, що в Статуті ООН немає слів “Російська Федерація”, а країна не пройшла процедур і кроків для набуття членства, передбачених документом – як це зробили, приміром, Чехія і Словаччина після того, як Чехословаччина припинила існування.

Ані домовленість групи країн колишнього Радянського Союзу, ані думка юридичного радника Секретаріату ООН не можуть підміняти чинний Статут Організації, вважають дипломати. Це, за їхніми словами, не могло і “слугувати основою для мовчазної згоди щодо прийняття Росії у члени ані для Секретаріату ООН, ані для держав-членів ООН, включно з членами Радбезу”.

“Україна ініціює комплексний процес, спрямований на досягнення цілей цієї заяви, та у цьому контексті готова до взаємодії з іншими країнами для спільного захисту Статуту ООН і міжнародного права від руйнівного впливу Російської Федерації”, – підсумовують у МЗС.