Червоний промінь

Медіадискусія: як покращити інформування населення

Захід відбувся у прес-центрі «Журналіст» Запорізької обласної організації НСЖУ і став дійсно зацікавленою та професійною розмовою про проблеми, що хвилюють сьогодні мас-медіа.

Розмова розпочалася з результатів моніторингу газет області, фахово та докладно підготовленого експертами Інституту демократії імені П.Орлика (ІДПО) в рамках проекту «Моніторинг роздержавлених регіональних медіа» за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Internews. 

Зацікавлений аргументований тон задала Олена Іванова, медіаекспертка Інституту демократії ім. Пилипа Орлика, професор, доктор наук із соціальних комунікацій, декан факультету журналістики Одеського університету.

Захід викликав неабиякий інтерес. У переповненому приміщенні прес-центру було чимало представників радіо, телебачення, друкованих та Інтернет-видань.

Головними завданнями моніторингу є стимулювання медіа до відповідальності та підвищення якості контенту. У червні ц.р. експертна група ІДПО дослідила контент чотирьох друкованих видань області. Головним критерієм були – проходження процедури роздержавлення та наявність власних сайтів. Ними стали газети та їх сайти: «Південна зоря» (м. Бердянськ), «Пологівські вісті» (Пологівський р-н) «Червоний промінь» (Запорізький район) та  газета «Новини дня» (Камянсько-Дніпровський район) За період з 24 по 30 червня оцінено 391 публікацію у газеті і 67 дописів на сайтах.

За результатами середня оцінка професійності запорізьких місцевих видань становить 3,66 з максимально можливих 5 балів. І хоча, на перший погляд показник не є високим, але він вищий ніж в цілому по Україні (3,59). Такий показник якісної журналістики як відокремлення фактів від думок знаходиться на рівні 0,50 з 1 максимально можливого.  Це означає, що у половині публікацій міститься маніпулювання уявленнями аудиторії через підміну фактів позиціями, враженнями, коментарями. При цьому усі місцеві медіа подають інформацію доступною мовою та не розпалюють пристрасті за допомогою мови ворожнечі.

Обговорювали на зустрічі також проблеми ЗМІ, які в процесі реформування витримали і продовжують витримувати не тільки повну байдужість влади до проблем місцевих ЗМІ (а це ж – їх головний рупор), але й чинять шалений тиск на видання.

Наталія Зворигіна, головний редактор газети «Запорізька правда», роповіла присутнім про перепони у роздержавленні видання і стосунки з владою – питання, які наразі розглядаються в судах. Єдине україномовне видання, з понад сторічною історію опинилося з вини влади на грані закриття.

Проблеми місцевого телебачення, яке за рахунок бездумного введення цифрового мовлення залишилось без глядачів, а глядачі, відповідно,- без нього як подолати цей інформаційний вакуум, – проаналізувала у своєму виступі колишній директор «ТБ Бердянськ» В.Горбатко.

Медіаексперт, викладач факультету журналістики ЗНУ Наталія Виговська говорили про дотримання журналістських стандартів та засилля в місцевих ЗМІ так званої «джинси», замовних матеріалів. Керівники ЗМІ розуміють, що це погано, але опинившись віч-на-віч з серйозними матеріальними проблемами і без підтримки влади, яке передбачене законом про реформування місцевих ЗМІ, змушені виживати, вдаючись до непопулярних рішень. Це питання хвилює і газету «Червоний промінь». Їм, щоправда, як зауважила заступник редактора Наталія Стіна, влада не заважає і навіть підтримує, але при йому зауважує: мовляв, треба самим заробляти. Отож і доводиться крутитись.

У своєму виступі Яна Олійник, заступник директора газети «Таврія» Токмацького району поділилася позитивним досвідом роздержавлення видання та досягнення стабільності. Наталія Кузьменко, голова ЗОО НСЖУ, розповіла про виховання молоді – майбутніх журналістів, в тому числі за допомогою Школи молодого журналіста, яка вже давно існує в Запоріжжі, а тепер ще у Токмаці, Мелітополі та Бердянську.

В ході дискусії напрацьовано деякі рекомендації щодо покращення інформування населення місцевими ЗМІ.

Олена Морозова.