Червоний промінь

Британський прем’єр Борис Джонсон подав у відставку: справжній друг України

Глава британського уряду Борис Джонсон оголосив у четвер, що йде у відставку з поста лідера Консервативної партії, але планує залишитися прем’єр-міністром до обрання нового лідера. Про це повідомило видання “Європейська правда”.  Перед своїм фінальним виступом у четвер Борис Джонсон призначив нових посадовців на місце колег, що пішли у відставку.

Після свого звернення Джонсон зателефонував Президентові України Володимиру Зеленському. Голова держави прокоментував відставку, висловивши впевненість, що відставка Бориса Джонсона з посади прем’єр-міністра Великої Британії не вплине на політику Лондона щодо російсько-української війни. “Зі своєї посади йде справжній друг України. Наша держава багато здобула від відносин із Джонсоном, передусім – військову підтримку. Від початку повномасштабного вторгнення Росії Борис Джонсон активно підтримує Україну й в багатьох інших сферах”, – підкреслив Зеленський. 

Натомість прем’єр Британії не одразу хотів погоджуватися з цим рішенням. Ще вчора він заявляв, що хоче “провести країну через непрості часи” і буде це робити. Але вже сьогодні виступив із сумним зверненням до нації. “Це явно воля парламентської Консервативної партії, щоб був новий лідер цієї партії, а отже, і новий прем’єр-міністр”, – сказав Борис Джонсон, додавши, що призначив новий Кабінет міністрів і залишатиметься на своїй посаді, доки не буде обраний новий лідер партії. Очікується, що вибори лідера Консервативної партії відбудуться цього літа, і новий глава уряду буде визначений до партійної конференції в жовтні.
 
Відставка британського прем’єра відбулася після низки звільнень посадовців кабінету міністрів, багато з яких критикували Джонсона за низку скандалів, у тому числі за участю законодавця від Консервативної партії, який залишив свою посаду через звинувачення в сексуальних домаганнях. Джонсон був змушений вибачитися після того, як з’ясувалося, що він знав, що законодавець був об’єктом попередніх скарг на сексуальні порушення до того, як прем’єр призначив його на посаду. На початку червня прем’єр-міністр витримав вотум недовіри, хоча перевага в його бік була мінімальною.

Політичні експерти кажуть, що відставка прем’єра не стане приводом “забути” про українську війну за свободу. Проте найближчі 2-3 місяці Велика Британія сконцентрується на внутрішніх питаннях.