Червоний промінь

Ціни продовжують рух вгору – в Мінекономіки назвали причини

Споживчі ціни в Україні в листопаді 2022 зросли на 26,5% в порівнянні з цим же місяцем минулого року. Це визнали в Міністерстві економіки, йдеться в повідомленні пресслужби відомства. Міністерство називає основною причиною ракетні удари РФ по енергетичній інфраструктурі. Російські атаки на енергосектор в свою чергу призвели до наслідків, які досі б’ють по гаманцях українців, заявили в Мінекономіки.

Як зазначили в пресслужбі, головним шоковим викликом для економіки у жовтні-листопаді 2022 року була руйнація енергетичної інфраструктури. Це потягнуло за собою скорочення тривалості робочого часу, ускладнення зберігання товарів та інші негативні економічні фактори. “Ускладнення зберігання продуктів харчування та руйнація об’єктів АПК у сфері тваринництва суттєво позначилися на прискореному зростанні цін за групою продуктів харчування, що подорожчали на 4,2% у жовтні, та на 0,5% у листопаді”, – сказала перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко.

В листопаді продовжили дорожчати лише деякі позиції: яйця (на 10,6%), молоко та молочні продукти (на 2,9-2,4%), риба та продукти з риби (на 2%). Водночас на 6,9-1,1% подешевшали фрукти, продукти переробки зернових, свинина, овочі, цукор. Але все могло б бути гірше без чинників, які стримують інфляцію. Це, зокрема, фіксація обмінного курсу гривні та зовнішні фактори: відносна стабільність цін на продовольство на світових ринках, помірний тиск з боку цін на ринку палива, пояснили в міністерстві. Ба більше, такий показник споживчої інфляції відомство називає “несподівано низьким”. Адже попередні прогнози та вплив війни, які у листопаді значно посилились, вказували на інший розвиток подій. “Наслідки руйнації енергетичної інфраструктури з точки зору цінової динаміки збільшують вартість витрат на виробництво товарів та послуг через необхідність швидкої заміни централізованих джерел постачання енергії на локальні (переважно генератори). Крім іншого, ускладняється логістика та система збереження товарів, що швидко псуються”, – уточнили в пресслужбі Мінекономіки.

Там також висловлюють впевненість в стійкості населення й бізнесу на мікрорівні та швидкій реакції Уряду. Як сподіваються в міністерстві, завдяки цьому удари РФ по енергетиці в майбутньому можуть бути не такими болючими для гаманців громадян, а “шокова дельта” – не настільки тривалою та загрозливою для економічного розвитку.

Очільниця відомства Юлія Свириденко спрогнозувала інфляцію в грудні 2022. За підсумками місяця вона не перевищить 30%, адже українська економіка показує здатність швидко адаптуватися до нових вимог, заявила міністерка.