Червоний промінь

Рада ухвалила одіозні закони про містобудування та медіа

Сьогодні, 13 грудня, Верховна Рада України провела чергове засідання. На ньому розглянули два резонансних законопроєкти, які необхідні для вступу в Євросоюз. Йдеться про закони щодо реформування сфери містобудівної діяльності (№ 5655) та медіа (№ 2639-д). Обидва документи були прийняті в цілому, передають українські ЗМІ. Ще в мирний час вони отримали порцію критики від фахівців.

Законопроєкт про містобудування набрав 228 голосів з 226 необхідних. Він, зокрема, передбачає розширення можливостей Єдиної державної електронної системи у сфері будівництві. Окрім цього, з його запровадженням очікується спрощення реєстрації прав на виконання підготовчих і будівельних робіт та перегляд системи містобудівного контролю.

Протягом усього періоду з моменту реєстрації в Раді в червні 2021 року цей законопроєкт викликав бурхливі дискусії. Проти його ухвалення виступали Національне агентство з запобігання корупції, Мінкульт, Всеукраїнська асоціація ОТГ, ГО “Чесно” та “Разом проти корупції”, а також деякі органи місцевого самоврядування. Категорично висловлювалися й в Асоціації міст України. Серед численних зауважень та пропозицій АМУ зазначила, що законопроєкт передбачає передачу функції держави та місцевого самоврядування підприємницьким структурам, що ставить одних суб’єктів господарювання у привілейоване становище відносно інших. “Із його прийняттям не буде правової основи для реального планування та контролю за будівництвом. Адже будівництво контролюватимуть не держава та не місцеве самоврядування, а самі забудовники”, – наголошували експерти.

Віцепрем’єр-міністр з відновлення України Олександр Кубраков на захист документа заявив, що українська влада запросила представників країн Євросоюзу та Великої сімки взяти участь у реалізації містобудівної реформи. На думку чиновника, документ “створить необхідні умови для цифровізації сфери будівництва та ефективного управління процесами відновлення”.

Другий проєкт Закону – про медіа, який набрав 299 голосів нардепів. Його зміст неодноразово критикували в Національній спілці журналістів України (НСЖУ). Спілка повторно виступила з закликом не приймати документ в день голосування. “Аналіз законопроєкту «Про медіа» змушує констатувати, що він допускає впровадження інструментів цензури та суттєве обмеження свободи слова в Україні. Низка новацій закону значно розширить можливості державного органу – Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Її автори закону вважають незалежним регулятором. Таким чином влада зможе втручатися у роботу медіа”, – заявили в НСЖУ. В тексті заяви перераховано нововведення, які вводить Закон: 

  • надсилати в редакції всіх ЗМІ обов’язкові до виконання приписи,
  • штрафувати всі види медіа (ТБ, радіо, друковані та онлайн ЗМІ),
  • своїм рішенням, без розгляду в суді, забороняти роботу онлайн ЗМІ (тимчасова заборона поширення онлайн-медіа на 14 днів);
  • скасовувати реєстрацію друкованих ЗМІ тощо.
Проте міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко ухвалення Закону “Про медіа” привітав. За його словами, документ замінить шість застарілих нормативних актів у цій галузі. Його перевагами очільник відомства назвав “прозорі правила для медіа, які працюють в різних сферах – як онлайн, так і офлайн”, а також “запровадження співрегулювання з Нацрадою”. Також Ткаченко виділив 9-ий параграф Закону, який присвячений боротьбі з російською пропагандою.