Червоний промінь

Громадянам радять готуватися до “цінового шоку” в 2023 році

У 2023 році Україна переживатиме ще один ціновий шок, адже Урядові знову не вистачатиме грошей. Швидкого відновлення після цьогорічного краху економісти Нацбанку не очікують. Як пише відоме американське економічне видання Forbes, за підсумками 2022 року інфляція в Україні перевищить 30%, прогнозує НБУ. 2023-й також стане роком високих темпів зростання споживчих цін – 20,7%.

“Інфляція на початку війни була інфляцією витрат, але зараз ризикує перетворитися на емісійну, тобто коли зростання цін зумовлено не падінням виробництва, а друком коштів. Думаю, що насамперед подорожчають паливо, харчі, транспорт. Основна причина – здорожчання енергоносіїв та палива. Наступного року ще дасться взнаки ефект низької бази порівняння: на початку 2022 ціни були невисокими”, – каже експерт CASE Україна та ексзаступник директора департаменту фінстабільності НБУ Євген Дубогриз.

Нацбанк будує прогнози з врахуванням того, що йому доведеться “надрукувати” щонайменше 200 млрд грн для фінансування держбюджету. Цього року обсяг емісії складе 400 млрд грн, із них НБУ вже влив до бюджету 225 млрд грн. Але при цьому Уряд не ризикне підвищувати комунальні тарифи під час воєнного стану, припускає Дубогриз. “Низькі ціни, ймовірно, будуть підтримувати непрямим субсидіюванням: за рахунок додаткового “друку” гривні та докапіталізації НАК “Нафтогаз”, – каже він. Для відновлення ВВП, вірогідно, може знадобитися десятиліття. 

Тривожні прогнози стосуються й доходів українців упродовж 2022-2023 років. Очікується, що вони впадуть більш ніж наполовину. За словами фахівця, майже 65% коштів населення в банках – це вклади до запитання з символічними відсотками. “Так само є проблема із зарплатами – вони будуть підвищуватися, але меншими темпами порівняно з інфляцією, принаймні цього року та більшу частину наступного”, – сказав Дубогриз.